1 / 2

96. PZLA MP: trzeci tytuł w karierze Justyny Święty-Ersetic

96. PZLA MP: trzeci tytuł w karierze Justyny Święty-Ersetic 96. PZLA MP: trzeci tytuł w karierze Justyny Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic zdobyła we Włocławku mistrzostwo Polski w biegu na 400 metrów uzyskując ósmy najlepszy czas w tym sezonie na świecie – 51.44. Złoto w rzucie oszczepem wywalczyli Maria Andrejczyk i Marcin Krukowski. Najlepszym tyczkarzem kraju został Paweł Wojciechowski.

Finał biegu na 400 metrów był ostatnią konkurencją drugiego dnia włocławskich zawodów. Kibice nie zawiedli się. Aniołki Matusińskiego pokazały się z najlepszej strony, prezentując pasjonującą walkę do ostatnich metrów. Z wyraźną przewagą swój trzeci w karierze tytuł mistrzyni kraju zdobyła członkini Grupy Sportowej Orlen Justyna Święty-Ersetic. Uzyskała najlepszy czas sezonu – 51.44 – i awansowała na ósme miejsce w światowych tabelach.

- Odzyskałam tytuł mistrzyni Polski, więc to mnie cieszy. Nie wiem co mogę jeszcze poprawić w tym sezonie. Poziom mojej konkurencji jest w kraju znakomity, więc zwycięstwo cieszy bardziej ­ powiedziała Święty-Ersetic.

Za plecami triumfatorki znakomitą pogonią popisała się Iga Baumgart-Witan, awansując z czwartego miejsca na drugą lokatę i finiszując z czasem 52.14. Trzecia była Małgorzata Hołub-Kowalik (52.23), która stoczyła zaciętą potyczkę z Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką (52.26).

Bardzo dobrze spisała się we Włocławku Maria Andrejczyk. Podopieczna Karola Sikorskiego trzykrotnie przekroczyła 60 metrów, a w najlepszej próbie posłała oszczep na 62.66. To dziesiąty w tym roku wynik na świecie oraz rekord mistrzostw Polski.

- Cieszę się, że pomimo perturbacji zdrowotnych wróciłam na poziom powyżej 60 metrów. Rok temu nie miałam takiego luzu w barku, a teraz skupiłam się na tym elemencie. W tym sezonie planuję jeszcze starty na Stadionie Śląskim, w Ostrawie oraz pod koniec września u siebie w Suwałkach – zapowiedziała mistrzyni kraju.

Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Ostrowska (52.84), a trzecia była Joanna Hajdrowska (51.46).

Konkurs oszczepników zakończył się zwycięstwem Marcina Krukowskiego. Obrońca tytułu popisał się jedną próbą na ponad 80 metrów i złoto okrasił 83.51.

- Chcę ustabilizować się na poziomie 85 metrów i przynajmniej dwa razy w roku osiągnąć 90 metrów. Celem jest taki wynik w Tokio, pod to podporządkowuję moje przygotowania – podkreślił oszczepnik Warszawianki, który w tym sezonie legitymuje się już wynikiem 87.07.

Wicemistrzem Polski został Cyprian Mrzygłód (76.86), a walecznością popisał się Hubert Chmielak zapewniając sobie ostatnim rzutem na 76.52 brązowy medal.

W konkursie tyczkarzy na starcie ostatecznie zabrakło Piotra Liska. Zgodnie z zapowiedzią trenera Marcina Szczepańskiego po rozgrzewce rekordzista Polski podjął decyzję dotyczącą swojego startu. Niestety lekki uraz, którego nabawił się podczas niedawnego memoriału Szewińskiej uniemożliwił mu występ przed włocławską publiką. W tej sytuacji po zaliczeniu 5.21 oraz 5.41 złoto zapewnił sobie reprezentant regionu Paweł Wojciechowski. Później bydgoszczanin zaliczył 5.61 i trzykrotnie atakował 5.81.

- Mogę skakać wyżej, ale ciągle nie dogadałem się z moimi nowymi tyczkami. Trener ma pomysł na mnie i mu ufam, wierzę, że wszystko będzie szło w dobrą stronę – zapewniał Wojciechowski.

Srebrny medal po skoczeniu 5.21 zdobył podopieczny Dariusza Łosia Robert Sobera. Brąz wywalczył kolega z grupy treningowej Wojciechowskiego, czyli Sebastian Chmara junior. Drugi z zawodników Wiaczesława Kaliniczenki skoczył 4.80.

Karol Zalewski pewnie wygrał bieg na 400 metrów osiągając 46.35. Za jego plecami finiszowali Mateusz Rzeźniczak (46.62) oraz Dariusz Kowaluk (46.80).

Ósmy tytuł mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów przez płotki zdobyła Joanna Linkiewicz. We Włocławku podopieczna Marka Rożeja uzyskała czas 56.23 i pokonała Natalię Wosztyl (57.40) oraz Julię Korzuch (58.12).

Emocjonujący i zacięty był finałowy bieg mężczyzn na dystansie 400 metrów przez płotki. Walkę o złoto stoczyli Patryk Dobek i Gabriel Mikołajewski. Zwycięsko z tej potyczki wyszedł ten pierwszy, któremu na mecie zmierzono czas 50.07. Wicemistrz kraju z RLTL ZTE Radom zdecydowanie poprawił rekord życiowy osiągając 50.20. Brąz dla Jakuba Olejniczaka – 51.08.

Mistrzynią Polski w skoku o tyczce została, pierwszy raz w karierze, Wiktoria Wojewódzka. Zawodniczka OSOT-u Szczecin podobnie jak druga w konkursie Kamila Przybyła zaliczyła 4.20, ale sztuki tej dokonała już w pierwszej próbie. Brąz, pokonując poprzeczkę zawieszoną na 4.00, Anna Łyko.

Najlepszymi klubami w sztafecie 4 x 100 metrów zostały Podlasie Białystok (40.40), AZS Poznań (40.53) oraz AZS-AWF Warszawa (40.68). W rywalizacji kobiet Ewa Swoboda przyprowadziła na pierwszym miejscu zespół katowickiego AZSu-AWFu (44.79). Wicemistrzyniami Polski zostały sprinterki RLTL ZTE Radom (45.51), a brąz zdobyły panie z klubu AZS-AWF Warszawa (45.52).

Jutro dokończenie mistrzostw. Ostatnia sesja zawodów rozpocznie się o 15:45. W planie m.in. finały biegów na 800 metrów pań i panów, konkursy rzutu dyskiem z Piotrem Małachowskim i Robertem Urbankiem oraz pchnięcie kulą z Michałem Haratykiem.

Pełne wyniki: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Łukasz Szeląg