1 / 2

96. PZLA MP: sensacyjny triumf Krzysztofa Różnickiego

96. PZLA MP: sensacyjny triumf Krzysztofa Różnickiego 96. PZLA MP: sensacyjny triumf Krzysztofa Różnickiego

17-letni Krzysztof Różnicki sprawił największa sensację zostając w ostatnim dniu mistrzostw Polski we Włocławku mistrzem Polski w biegu na 800 metrów. Inną niespodziankę sprawił Bartłomiej Stój, który pokonał Roberta Urbanka i Piotra Małachowskiego w rzucie dyskiem. Mistrzynią kraju w biegu na 800 metrów została Joanna Jóźwik.

Różnicki w tym roku ustanowił już wartościowe rekord Polski U18 na kilku dystansach. Typowano go zatem do medalu mistrzostw Polski. Po świetnym biegu młody zawodnik Cartusii wyprzedził na ostatnich metrach Michała Rozmysa i zdobył pierwszy w karierze seniorski tytuł mistrza Polski. Złoto okrasił czasem 1:47.73.

- Wymarzony prezent na siedemnaste urodziny, które wczoraj świętowałem. Dziś spełniłem swoje marzenia, chociaż przez jakiś czas łączyłem bieganie z grą w piłkę. Start do kariery lekkoatletycznej mam świetny, ale chcę się dalej rozwijać i wiem nad czym muszę jeszcze popracować – przyznał młody triumfator.

Drugi finiszował Rozmys (1:47.80). Brąz zdobył Mateusz Borkowski (1:48.30).

Niespodziewanie mistrzem Polski w rzucie dyskiem został Bartłomiej Stój. Zawodnik Politechniki Opolskiej złoto krajowego czempionatu zdobył drugi raz w karierze. W trudnych warunkach jakie panowały w niedzielę we Włocławku rzucił 63.05.

- Wiadomo, że konkurs był loteryjny z powodu warunków. Mnie udało się trafić na warunki i to wykorzystałem ­ podsumował Stój.

Srebro wywalczył Robert Urbanek (62.48), a Piotr Małachowski był trzeci w najlepszej swojej próbie posyłając dysk na 60.15.

Świetnym finiszem popisała się Joanna Jóźwik. Jeszcze w połowie ostatniego wirażu była czwarta, ale po pasjonującej szarży na ostatnich metrach wyprzedziła rywalki i zdobyła trzeci w karierze tytuł mistrzyni Polski. Zwycięstwo okrasiła czasem 2:04.52. Drugie miejsce zdobyła Angelika Cichocka (2:04.64), a trzecie mistrzyni z dwóch ostatnich lat – Anna Sabat (2:05.12).

Michał Haratyk po pchnięciu w trzeciej serii 20.64 zrezygnował z kolejnych prób i został mistrzem Polski. Ulewny deszcz nie przeszkodził natomiast Jakubowi Szyszkowskiemu. W szóstej serii jako drugi kulomiot w konkursie przekroczył 20 metrów uzyskując 20.49. Tym samym zepchnął na trzecie miejsce Konrada Bukowieckiego (19.97).

Z najlepszym wynikiem w sezonie – 18.09 – złoto w pchnięciu kulą zdobyła Paulina Guba. Drugie miejsce wywalczyła Klaudia Kardasz (17.34), a trzecia z rekordem życiowym 16.80 była Maja Ślepowrońska.

Łukasz Krawczuk wygrał sprint na 200 metrów uzyskując czas 21.18. Srebro zdobył Adrian Brzeziński (21.25), a brąz Oliwer Wdowik (21.27).

Podobnie jak przed rokiem w Radomiu złoty medal w biegu na 200 metrów zdobyła Marlena Gola. Zawodniczka  Podlasia Białystok uzyskała czas 23.64 i pokonała Martynę Kotwiłę (23.84) oraz Olgę Pietrzak (24.08).

Bliska złamania 13 sekund w finale biegu na 100 metrów przez płotki była Karolina Kołeczek. Sandomierzanka reprezentująca AZS UMCS Lublin uzyskała we Włocławsku 13.04. Druga linię mety minęła Klaudia Wojtunik (13.27), a trzecia była Zuzanna Hulisz – 13.52.

W deszczowym finale biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier do ostatniego płotka toczył wyrównaną walkę z Dawidem Żebrowskim.  Na mecie panów dzieliło tylko 0.05 s. Złoty medal, piąty raz w karierze, zdobył Czykier osiągając 13.92. Wicemistrz Polski kraju uzyskał 13.97. Brąz zdobył Krzysztof Kiljan – 14.09.

Mistrzem Polski w rozgrywanym strugach deszczu biegu na 5000 metrów został Szymon Kulka. Zawodnik Grunwaldu Poznań uzyskał czas 14:03.02 i o ponad sekundę wyprzedził Kamila Jastrzębskiego (14:04.62). Brązowy medal wywalczył Patryk Kozłowski – 14:06.01.

Kończący mistrzostwa bieg pań na 5000 metrów wygrała Katarzyna Jankowska (16:06.02), która wyprzedziła Sylwię Indekę (16:08.07) oraz Renatę Pliś (16:09.68).

Zacięta walka reprezentującej Grupę Sportową Orlen Justyny Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) z Natalią Kaczmarek (AZS AWF Wrocłąw) była ozdobą ostatnich metrów żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów. Minimalnie lepsza okazała się Kaczmarek, która przyprowadziła wrocławski zespół na pierwszym miejscu i osiągając czas 3:36.83. Katowiczanki uzyskały 3:36.85. Brązowe medale zdobyły zawodniczki z klubu AZS UMCS Lublin – 3:38.31.

Sztafeta 4 x 400 metrów Rudzkiego Klubu Sportowego, z Adamem Kszczotem w składzie, na ostatnich metrach odebrała prowadzenie akademikom z Lublina i zdobyła złoty medal. Mistrzowie Polski osiągnęli czas 3:11.40. Srebrny medal AZS UMCS Lublin okrasił wynikiem 3:11.48. Brązowe krążki odebrali zawodnicy AZS-u Poznań (3:12.90).

Na podium mistrzostw Polski w skoku w dal stanęły dokładnie te same panie co przed rokiem w Radomiu. Złoto wywalczyła Joanna Kuryło (6.35), która pokonała Magdalenę Żebrowską (6.23) i borykającą się z drobnym urazem pięty Karolinę Młodawską (6.16).

Mistrzynią Polski w rzucie dyskiem została, podobnie jak rok temu, Daria Zabawska, która uzyskała 55.28. Srebro wywalczyła Karolina Urban (54.50), a brąz Nina Staruch (49.59).

Skoczkowie w dal musieli zmagać się we Włocławku z deszczem i mocno zmiennym wiatrem. W tych warunkach złoto i srebro zdobyli współliderzy krajowych tabel – Mateusz Jopek i Andrzej Kuch. Podopieczny Zdzisława Kokota  skoczył we Włocławku 7.82 i pokonał Kucha o 7 centymetrów. Brąz zdobył Piotr Tarkowski – 7.68.

Gospodarz przyszłorocznych mistrzostw Polski zostanie wybrany niebawem. Kandydują Poznań oraz Białystok.

Pełne wyniki: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Łukasz Szeląg