1 / 2

PZLA MP U16: Eliza Galińska z najlepszym wynikiem w historii w biegu na 2000 metrów

PZLA MP U16: Eliza Galińska z najlepszym wynikiem w historii w biegu na 2000 metrów PZLA MP U16: Eliza Galińska z najlepszym wynikiem w historii w biegu na 2000 metrów

Eliza Galińska (UKS Filipides Teresin) czasem 6:23.03 ustanowiła w Słupsku nieoficjalny rekord Polski do lat 16 w biegu na 2000 metrów*.

Bieg na 100 metrów

Martyna Seń i Oliwia Gut walczyły o zwycięstwo do ostatnich metrów. Wygrała ta pierwsza – sprinterka Agrosu Zamość nie dała się wyprzedzić rówieśnice ze Stalowej woli i triumfowała z czasem 12.13. Drugie miejsce Oliwia Gut okrasiła rekordem życiowym – 12.18. Brąz dla Ingi Kanieckiej – 12.54.

Tytuł mistrza Polski do lat 16 obronił Marek Zakrzewski. Słupczanin wygrał przy entuzjastycznym dopingu z trybun. Uzyskał czas 10.89, dużo lepszy niż przed rokiem w Tarnowie. Srebrny medal z rekordem życiowym 11.07 zdobył Daniel Szymański, który walczył z Jakubem Pietrusą – trzecim z czasem 11.11.

Bieg na 200 metrów przez płotki

W pięciu biegach padło blisko 20 rekordów życiowych. Mistrzynią Polski została Olga Skolasińska, która z bezpieczną przewagą nad rywalkami wygrała ostatnią serię uzyskując czas 28.84. Emocjonującą walkę o drugie miejsce stoczyły Dominika Antonowicz z Aleksandrą Suchenek. Ostatecznie lepsza była ta pierwsza – srebro zdobyła z czasem 29.05, lepszym zaledwie o 0.01 s. od trzeciej na mecie Suchenek.

Podobnie jak w biegu pań także u mężczyzn uzyskano wiele rekordów życiowych. Zdecydowane zwycięstwo – z czasem 26.58 – odniósł Zielonogórzanin Wojciech Kaczmarek. Wicemistrzem kraju został Filip Kucharski (27.18), a trzeci był Szymon Pietraszko (27.39).

Bieg na 600 metrów

Lena Suchowolak wygrała bieg na 600 metrów i obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Tarnowie. Zawodniczka z Teresina uzyskała w Słupsku czas 1:34.22. Druga, z rekordem życiowym 1:34.84, była Martyna Karolczuk. Brązowy medal wywalczyła, podobnie jak w 2019 roku, Milena Thamm (1:35.47).

Medaliści biegu na 600 metrów ustanowili rekordy życiowe. Najlepszy był Michał Kijewski (1:25.85), który pokonał Andrzeja Klonowskiego (1:25.98) oraz Antoniego Chojnowskiego (1:26.13).

Bieg na 1000 metrów z przeszkodami

Pierwszy raz rozdano medale mistrzostw Polski U16 w biegu na 1000 metrów z przeszkodami (rywalizacja bez rowu z wodą). Złotą medalistką została Wiktoria Konera (3:11.93), która pokonała Darię Książek (3:15.32) oraz Maję Ziółkowską (3:16.15).

Marcel Seremak zwyciężył z czasem 2:42.91, a na metę wbiegł z uniesionymi w geście triumfu rękami. Czasem 2:43.65 o ponad 10 sekund rekord życiowy poprawił srebrny medalista Kacper Uliński. Brąz zdobył Wiktor Janduła – 2:45.48.

Bieg na 2000 metrów

Trzeci raz w tym sezonie nieoficjalny rekord Polski w biegu na 2000 metrów poprawiła Eliza Galińska. W sobotni wieczór na stadionie 650-lecia w Słupsku 14-latka pokonała ten dystans w 6:23.03. Zawodniczka z Teresina wyraźnie wyprzedziła Olgę Wal (6:35.17) oraz Aleksandrę Duban (6:35.79).

Mistrzem Polski został – z czasem 5:51.18  – Krzysztof Zieliński. Drugie miejsce zajął Wojciech Kozłowski (5:52.44) , a trzecie był Adrian Pempuś(5:53.67).

Skok w dal K

Mistrzynią Polski została Olga Szlachta (5.67), która pokonała Martynę Strengę (5.44) oraz Julię Podruczną (5.27).

Wieloskok  M

Walkę o złoto w debiutującym w programie mistrzostw wieloskoku stoczyli Kewin Małek i Daniel Kamiński. Ostatecznie, ku uciesze gospodarzy, lepszy był ten pierwszy zawodnik – reprezentant AML Słupsk – Małek. W najlepszej próbie osiągnął 12.84. Wicemistrz kraju ustanowił rekord życiowy 12.57. Brąz dla Mateusza Mistereka – 12.51.

Skok wzwyż M

Jakub Walecki i Jakub Krasowski w drugich próbach zaliczyli 1.91. Z kolejną wysokością – 1.93 – uporał się tylko Walecki i to on został mistrzem Polski. Brąz dla Kewina Małka – triumfator wieloskoku pokonał wzwyż 1.88.

Skok o tyczce M

Nie było niespodzianki i mistrzem Polski do lat 16 – drugi rok z rzędu – został Michał Gawenda. Tyczkarz Skry Warszawa, który w tym sezonie zaliczył już 4.90, w Słupsku pokonał 4.60 i bez powodzenia atakował 4.80. Drugie miejsce zajął Wiktor Smura (3.90), trzeci był Michał Kunc (3.80).

Pchnięcie kula M

Nie zawiódł faworyt – Karol Kijewski. Podopieczny Macieja Bukowieckiego prowadził od pierwszej kolejki, a w trzeciej osiągnął najlepszą odległość dnia – 15.63. Jedynym kulomiotem, który zbliżył się do wyniku zwycięzcy był Tomasz Ośkiewicz – 15.31. Brąz wywalczył Olaf Pera – 13.81.

Rzut dyskiem K

Anna Kicińska wygrała rzut dyskiem. Zawodniczka z Przemyśla trzykrotnie przekroczyła 40 metrów, ale najlepszą odległość osiągnęła już w pierwszej próbie, w której posłała niespełna kilogramowy dysk na 41.76. Druga była Alicja Gnyp (41.30), trzecia Aleksandra Krzesicka (38.05).

Rzut młotem K

Zdecydowanie najlepszą i najrówniejszą młociarką była Zuzanna Pałyga. Kielczanka dwukrotnie przekroczyła 50 metrów, a zawody zakończyła z wynikiem 51.01. Sobotni triumf to trzeci w tym roku złoty medal w tej konkurencji dla Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego – wcześniej w kategorii seniorek triumfowała Katarzyna Furmanek, a przed tygodniem na mistrzostwach U18 najlepsza była Wiktoria Wijas. Drugie miejsce zajęła Weronika Majek (48.40), trzecia była Julia Kożlarek (48.01). Młode lekkoatletyki dopingowała na Stadionie 650-lecia wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow.

Rzut oszczepem M

Piotr Kulpiński w piątej kolejce rzucił 51.36 i został mistrzem Polski U16. Drugi w konkursie po rzucie na 50.31 był Gracjan Kulas. Taki sam wynik, ale słabszą drugą próbę, miał Gustaw Jancik.

Pełne wyniki: Słupsk