1 / 2

PZLA MP U16: dwa najlepsze wyniki w historii - na 300 metrów i w sztafecie

PZLA MP U16: dwa najlepsze wyniki w historii - na 300 metrów i w sztafecie PZLA MP U16: dwa najlepsze wyniki w historii - na 300 metrów i w sztafecie

46-letni nieoficjalny rekord Polski U16 w sztafecie 4 x 100 metrów wymazały z tabel sprinterki klubu sportowego Stal Ostrów Wielkopolski*. Własny najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki poprawiła w biegu na 300 metrów Martyna Seń*.

Bieg na 300 metrów

Po znakomitym biegu Martyna Seń poprawiła nieoficjalny rekord kraju osiągając czas 38.91. Zawodniczka Agrosu Zamość obroniła tytuł mistrzyni kraju do lat 16 oraz jako pierwsza polska młodziczka pokonała dystans 300 metrów w czasie poniżej 39 sekund. Do niedzieli najlepszy wynik w historii w tej konkurencji wynosił 39.23 (należał od dwóch tygodni do Seń). Druga była Dominika Duraj (39.61), trzecia Agata Puzio (40.30).

Wyjątkowo wyrównaną – chociaż korespondencyjną – walkę stoczyli Jakub Pietrusa i Jan Gonkiewicz. Panowie biegli w dwóch seriach i uzyskali w nich identyczne czasy – 36.06 (052) – i wspólnie stanęli na najwyższym stopniu podium. Brąz dla Jana Gostomczyka – 36.32.

Bieg na 1000 metrów

Martyna Wal bijąc rekord życiowy czasem 2:54.80 zapewniła sobie złoty medal. Na mecie biegaczka z Mielca była szybsza od Darii Domżalskiej (2:58.61) oraz Demi Locker (2:58.63).

Medaliści biegu na 1000 metrów poprawili rekordy życiowe. Najlepszy był Oliwier Jaworski (2:38.54), który wyprzedził Jakuba Machuleca (2:39.18) oraz Mikołaja Gancarza (2:41.32).

Sztafeta 4 x 100 metrów

46-letni rekord Polski padł łupem wymazały z tabel Olga Szlachta, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka. Panie KS Stal LA Ostrów Wielkopolski uzyskały w Słupsku 48.51 i o 0.06 s. poprawiły najlepszy wynik w historii, który od 1974 roku dzierżyła ekipa AZS-u Poznań. Na mecie ostrowianki zdecydowanie wyprzedziły MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (49.76) oraz zespół MKL-u Toruń (50.13).

Na własnym stadionie i przed swoimi kibicami ponownie w tym roku rekord Polski chcieli poprawić sprinterzy AML-u Słupsk. Trenowani przez Tomasza Czubaka młodzi sprinterzy wygrali i uzyskali czas 43.43 – niewiele słabszy od ich najlepszego osiągnięcia w historii. Złote medale odebrali Jan Osiński, Jan Gostomczyk, Oliwier Kołodziejski oraz Marek Zakrzewski, triumfator sobotniego biegu na 100 metrów. Drugie miejsce wywalczył klub Agros Żary (44.96), a trzecie MKL Toruń (45.38).

Bieg na 80/110 metrów przez płotki

Dwóch setnych zabrakło do wyrównania nieoficjalnego rekordu Polski U16 zwyciężczyni biegu na 80 metrów przez płotki. Julia Zegan ze stołecznej Skry uzyskała w Słupsku 11.63. Druga na mecie była Wiktoria Gadomska – 11.80. Brązowy medal wywalczyła Maria Jarosińska (11.87).

Z wyraźną przewagą nad rywalami w biegu na 110 metrów przez płotki triumfował Amadou Diallo. Zawodnik Piasta Głogów wygrał osiągając czas 14.88. Drugi był Wojciech Kaczmarek (15.70), trzeci Olaf Piotrowski (15.96).

Chód na 3000/5000 metrów

Tempo od początku nadawały kaliszanki i to zawodniczki z tamtejszego UKS-u zajęły dwa pierwsze miejsce. Najlepsza była Emilia Wiśniewska (15:21.20), druga Paulina Tomaszewska (15:31.06). Brązowy medal zdobyła Martyna Luchcińska, finiszująca blisko pół minuty po drugiej chodziarce (15:59.27).

W chodzie panów najlepszy był Kacper Gołąbek – 25:25.04. Drugie miejsce wychodził w pochmurny niedzielny poranek Patryk Sejler – 25:27.92. Trzeci był na mecie Kacper Drobik – 25:52.79.Chodziarzy dopingował w Słupsku czterokrotny mistrz olimpijski w tej specjalizacji Robert Korzeniowski.

Skok w dal

Po słabszej pierwszej próbie Szymon Głaszczka miał trzy udane skoki i ostatecznie z wynikiem 6.58 został mistrzem Polski. W ostatniej kolejce skokiem na 6.40 srebro zapewnił sobie Daniel Kamiński. Brązowy medal wywalczył, po próbie na 6.29, Bartłomiej Birecki.

Wieloskok

Ostatnią próbą na 11.54 zwycięstwo zapewniła sobie Olga Szlachta. Drugie miejsce wywalczyła w Słupsku Alicja Borek (11.05), a trzecie Malwina Lazar (10.90).

Skok wzwyż

Przed rokiem w Tarnowie Emilia Twardowska zdobyła brązowy medal, a w tym sezonie sięgnęła już po mistrzostw Polski w kategorii U16. Zawodniczka z Ostrowa Wielkopolskiego w drugiej próbie zaliczyła 1.68 i w obliczu strąceń Mileny Patejuk mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Wicemistrzyni kraju pokonała 1.65, brązowa medalistka – Hanna Grabowska – 1.62.

Skok o tyczce

Mistrzynią Polski została Weronika Wodzińska, która pokonując w Słupsku poprzeczkę zawieszoną na 3.55 poprawiła także rekord życiowy. Później zawodniczka z Aleksandrowa Łódzkiego bez powodzenia atakowała jeszcze 3.62.  Srebrny medal zdobyła mieszkająca na stałe w USA, ale posiadająca polskie obywatelstwo, 14-letnia Lilly Nichols. Faworytka konkursu zajęła drugie miejsce z wynikiem 3.50. Brąz dla Natalii Biskupskiej – 3.40.

Pchnięcie kulą

Julia Michałowska już w pierwszej próbie o 2 centymetry poprawiła rekord życiowy i z wynikiem 13.35 zdobyła mistrzostwo Polski. Druga w konkursie była Anna Kicińska, która osiągnęła 13.08. Brązowy medal wywalczyła w Słupsku zawodniczka miejscowego klubu Fenix Aleksandra Mioskowska – 12.39.

Rzut dyskiem

Dzięki próbie na 57.01 złoty medal zapewnił sobie Tomasz Ośkiewicz. Drugi w zmaganiach był sobotni mistrz kraju w pchnięciu kulą, czyli Karol Kijewski – 56.74. Brązowy medal zdobył lider krajowych tabel Leon Lemańczyk – w Słupsku osiągnął 56.08.

Rzut młotem

Mistrzem Polski został Wiktor Kruszwic. Zawodnik ze Zduńskiej Woli w drugiej serii poprawił rekord życiowy osiągając 52.12, a później wyśrubował go jeszcze do poziomu 52.94. Granicę 50 metrów przekroczyli także pozostali medaliści – Szymon Szymański (50.57) oraz Kamil Marczak (50.09).

Rzut oszczepem

Dwa medale dla AML-u Słupsk. Najlepsza była Małgorzata Miedziewska (40.39), która pokonała Sofię Wydrę (37.73). Brąz, z wynikiem 37.60, zdobyła Louise Michell Szwed.

Pełne wyniki: Słupsk