Menu
1 / 0
Aktualności /

World Athletics: zmiany w sztafecie mieszanej i nowa formuła chodu na 35 km

World Athletics: zmiany w sztafecie mieszanej i nowa formuła chodu na 35 km

Podczas niedawnego spotkania Rady World Athletics podjęto szereg decyzji – jedna z nich dotyczy sposobu rozgrywania sztafety mieszanej 4 x 400 metrów. Światowe władze lekkoatletyczne mają także pomysł na rozegranie, w nowej formule, chodu na 35 kilometrów podczas igrzysk w Paryżu.

Dotychczas panowała dowolność w ustawieniu składu sztafety mieszanej. Na poszczególnych zmianach mogli rywalizować ze sobą mężczyźni i kobiety. To dodawało emocji tym biegom. Zgodnie z decyzją World Athletics od najbliższych imprez mistrzowskich obowiązywać będzie układ mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta.

Ostatnio władze światowej lekkoatletyki ustaliły propozycję zasad rozgrywania chodu sportowego podczas igrzysk w Paryżu. Planowana jest nowa konkurencja – mix na 35 kilometrów.

W zespole będzie mężczyzna i kobieta, którzy wystartują wspólnie. Każdy kraj będzie mógł wystawić dwa zespoły, ale będzie limit sumy ekip – to 25. Punktacja będzie analogiczna jak przy klasyfikacji drużynowej np. w biegach przełajowych. Może się tak zdarzyć, że osoba, która wygra indywidualnie 35 kilometrów, nie dostanie medalu, bo liczyć się będzie drużyna – tłumaczy zawiłości rozgrywania nowej konkurencji Krzysztof Augustyn.

Rozważaną zasadą kwalifikacji do igrzysk jest zastosowanie schematu sztafetowego, gdzie podstawą do uzyskania prawa startu w zmaganiach olimpijskich jest występ w World Athletics Relays. Zgodnie z tym automatyczne prawo startu uzyskałoby 10-15 najlepszych ekip z planowanych na 2024 rok drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym.

W programie paryskich igrzysk rozegrany zostanie także chód pań i panów na 20 kilometrów. Tutaj rywalizacja odbędzie się w tradycyjny sposób.

Rada World Athletics wskazała też, że do programu inauguracyjnej edycji mistrzostw świata w biegach ulicznych (Ryga 2023) dołączony zostanie bieg na milę.

Ustalono także daty imprez sezonu 2024. Halowe mistrzostwa świata odbędą się w Glasgow pomiędzy 1 i 3 marca. Latem mistrzostwa globu do lat 20 peruwiańska Lima zorganizuje pomiędzy 20 i 25 sierpnia.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej