1 / 2

78. PZLA MP U20: dwa minima na Limę i klubowy rekord Polski kobiecej sztafety

78. PZLA MP U20: dwa minima na Limę i klubowy rekord Polski kobiecej sztafety 78. PZLA MP U20: dwa minima na Limę i klubowy rekord Polski kobiecej sztafety

W drugim dniu mistrzostw Polski U20 w Radomiu minima na światowy czempionat wywalczyli Aleksandra Suchenek w biegu na 400 metrów przez płotki oraz Jakub Szarapo w rywalizacji na dystansie jednego okrążenia. Klubowy rekord Polski w sztafecie 4 x 100 metrów ustanowiły sprinterki z Tomaszowa Lubelskiego.

Bieg na 400 metrów kobiet

Wiktoria Gajosz wygrała rywalizację na dystansie jednego okrążenia z czasem 52.94. Do ostatnich metrów musiała jednak bronić się przed atakująca Dominiką Duraj – ostatecznie drugą z czasem 52.96. Aleksandra Fornalik brązowy medal zdobyła z czasem 55.52, a czwartą na mecie zawodniczkę pokonała o cztery tysięczne części sekundy.

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Po świetnym biegu eliminacyjnym, w którym wypełnił minimum na mistrzostwa globu U20 Michał Kijewski także w finale zaprezentował znakomitą formę. Nie dał szans rywalom i wygrał z rekordem życiowym 46.30. To daje zawodnikowi z Węgorzewa pozycję wicelidera europejskich tabel w kategorii U20. Drugie miejsce z rekordem życiowym oraz wskaźnikiem na światowy czempionat w Limie (46.61) zajął Jakub Szarapo. Brązowy medal dla Wiktora Wróbla – 47.08.

Bieg na 800 metrów kobiet

Niespodziankę sprawiła Jagoda Bochenek. Prowadziła przez większość dystansu, a na ostatniej prostej nie dała się wyprzedzić atakującym rywalkom i wygrała z czasem 2:11.35. Drugie miejsce po świetnym finiszu zajęła Daria Domżalska – 2:11.44. Brązowy medal zdobyła obrończyni tytułu i liderka krajowych tabel Lena Suchowolak (2:11.58).

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Pasjonujący był finisz rywalizacji panów na dystansie 800 metrów. Z zaciętego pojedynku zwycięsko wyszedł – dość niespodziewanie – Kamil Cichowski z bydgoskiego Zawiszy. Mistrz kraju wygrał z czasem 1:50.87 i minimalnie pokonał Tomasza Czubaka (1:50.91) oraz Szymona Łysiaka (1:50.98).

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Faworytka gospodarzy i rekordzistka Polski Wiktoria Gadajska odniosła w Radomiu pewne zwycięstwo uzyskując wartościowy czas 57.10. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Suchenek. Warszawianka czasem 58.23 wypełniła minimum na mistrzostwa świata do lat 20 w Limie. Brązowy medal zdobyła Julia Zegan – z rekordem życiowym 58.53.

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Mimo błędu na ostatnim płotki po złoty medal pobiegł Jan Gołębiowski. Mistrzostwo Polski okrasił rekordem życiowym 52.95. Drugie miejsce, także z najlepszym czasem w karierze 53.52, zajął Aleksander Nurkowski. Brązowy medal z „życiówką” 53.70 wywalczył w Radomiu Hubert Jabłoński.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami

Roksana Piechowska długo biegła tuż za Natalią Cygan, ale na ostatnim okrążeniu zaatakowała i po pełnym poświęcenie biegu wygrała z czasem 11:00.75. Tym samym została pierwszą w historii mistrzynią Polski juniorek na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Druga Cygan osiągnęła czas 11:02.03. Brązowy medal wywalczyła Zuzanna Czyż (11:18.66). Pierwsza szóstka biegaczek poprawiła w Radomiu rekordy życiowe.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Po pasjonującym biegu Krzysztof Zieliński zdobył złoty medal z czasem 9:02.15. Drugie miejsce wywalczył Jakub Abramczyk (9:10.83), a trzecie Wiktor Janduła (9:13.07).

Sztafety 4 x 100 metrów kobiet

Po świetnym biegu złoty medal zdobyły, wzmocnione mistrzynią kraju na 400 metrów Wiktorią Gajosz, sprinterki Tomasovii Tomaszów Lubelski. Na mecie uzyskały czas 45.12 i wymazały z tabel klubowy rekord kraju, który od 1979 roku należał do szybkobiegaczek warszawskiej Legii.

Męski bieg rozstawny wygrała ekipa AML-u Słupsk. Wspomagana Markiem Zakrzewskim ekipa z Pomorza wygrała z czasem 41.60.

Skok w dal kobiet

Niespodziankę sprawiła Olga Szlachta, która poprawiając rekord życiowy skokiem na 6.21 zapewniła sobie złoty medal. Świetny konkurs zanotowała Maja Kleszno. Trzykrotnie poprawiała rekord życiowy doprowadzając go ostatecznie do poziomu 6.06. To zapewniło jej srebrny medal. Brąz zdobyła obrończyni tytułu Julia Adamczyk, która w Radomiu skoczyła 6.04 i zawody zakończyła z kontuzją.

Skok w dal mężczyzn

Skokiem na 7.42 z szóstej serii na pozycję lidera wskoczył Tobiasz Butra, który zdobył złoty medal i pokonał Jakuba Ptasiewicza (7.36) oraz Szymona Głaszczkę (7.13).

Skok wzwyż kobiet

Emilia Twardowska po pokonaniu 1.74 i nieudanej próbie na 1.76 przeniosła dwa skoki na 1.82 atakując tym samym minimum na sierpniowe mistrzostwa świata juniorów. Niestety obie próby na tej wysokości nie były udane. Drugie miejsce we konkursie zajęła klubowa koleżanka zwyciężczyni Hanna Grabowska (1.72). Brąz wywalczyła Martyna Konieczko – 1.70.

Skok o tyczce

Zofia Jastrząb po uzyskaniu rekordu życiowego 4.05 bez powodzenia atakowała jeszcze 4.12, ale i tak została w Radomiu mistrzynią Polski. Srebrny medal wywalczyła klubowa koleżanka triumfatorki Natalia Biskupska, która zaliczyła 3.95. Brąz zdobyła Natalia Lewandowska – 3.85.

Chód na 10 000 metrów kobiet

Od początku ton rywalizacji nadawała Paulina Tomaszewska. Liderka tabel sukcesywnie budowała przewagę nad konkurentkami, dublując je na kolejnych okrążeniach. Złoto zdobyła z rekordem życiowym 49.49.83 i najlepszym wynikiem w Polsce w tym sezonie. Druga była klubowa koleżanka zwyciężczyni – Emilia Wiśniewska (52.59.85). Brązowy medal z rekordem życiowym 56:36.83 zdobyła Natalia Szydłowska.

Chód na 10 000 metrów mężczyzn

Od startu przez wiele okrążeń na czele stawki maszerowała czwórka chodziarzy. Na czele grupy był Kacper Gołąbek, który pod koniec walki zbudował sobie przewagę nad rywalami i wygrał z czasem 46:28.22. Drugi na mecie zameldował się Ernest Przestrzelski – 46:35.77. Brązowy medal, w obliczu nałożenia kary na Kacpra Drobika, zdobył jego imiennik – Kacper Łuc (47:00.04).

Rzut młotem kobiet

Mistrzostwo Polski U20 zdobyła Aneta Orzechowska (52.78), która pokonała Julię Koźlarek (50.77) i Kingę Pecynę (47.77).

Rzut młotem mężczyzn

Rzutem z trzeciej kolejki na 69.98 złoty medal zapewnił sobie Szymon Groenwald. Drugie miejsce zajął lider polskich tabel Jakub Pracharczyk, który srebro wywalczył rzutem na 65.87. Brązowy medal dla Wiktora Kruszwica – 61.12.

Rzut oszczepem kobiet

Liderka tabel Viktoria Derkach, po dwu nieudanych rzutach w trzeciej kolejce posłał oszczep na 54.71 i zapewniła sobie złoty medal. Drugie miejsce zajęła Justyna Stachyra, która osiągnęła 49.04 (4 centymetry od rekordu życiowego). Brązowy medal zdobyła Małgorzata Miedziewska – 46.54.

Rzut oszczepem mężczyzn

Prezentujący w tym sezonie wyborną formę wieloboista Hubert Trościanka nie miał problemów by zdobyć złoty medal mistrzostw Polski U20 w rzucie oszczepem. Drugie miejsce zajął Mateusz Żyliński z Hańczy Suwałki. Podopieczny Karola Sikorskiego rzucił 63.16. Brązowy medal zdobył Marek Kościelniak, który w ostatniej serii uzyskał 60.33.

Pełne wyniki: Radom

Radom, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk