Menu
1 / 0
Aktualności /

Zaświadczenie KRK i RSTPS - obowiązek osób współpracujących z PZLA

Zaświadczenie KRK i RSTPS - obowiązek osób współpracujących z PZLA

Szanowni Państwo,
przypominamy o wprowadzonych w bieżącym roku Standardach Ochrony Dzieci. Osoby z aktywnymi licencjami PZLA prosimy o uzupełnienie danych w systemie https://starter.pzla.pl/.

Poniżej wyczerpujące informacje w tej kwestii.

Zgodnie z obowiązkiem wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, o którym stanowi ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560), zwana też ustawą Kamilka, Polski Związek Lekkiej Atletyki opublikował na stronie internetowej „Standardy Ochrony Dzieci”. Dokument jest dostępny pod linkiem: https://pzla.pl/aktualnosci/14037-standardy-ochrony-dzieci-pzla


Zgodnie ze Standardami i analizą oceny ryzyka każdy trener; sędzia chcący mieć ważną licencję oraz każda osoba zatrudniana przez związek (w tym fizjoterapeuci, lekarze), w ramach wykonywanej działalności (współpracy z PZLA), musi przedstawić:
1) KRK - zaświadczenie o niekaralności z zaznaczonymi kartotekami Kartoteka Karna, Kartoteka Nieletnich.
2) RSPTS - zaświadczenie o niewidnieniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Od trenerów/instruktorów oraz sędziów posiadających ważne licencje PZLA, dokumenty będą zbierane za pomocą systemu Startera PZLA.
Dokumenty zaakceptowane w listopadzie/grudniu będą ratyfikowane przy wydawaniu licencji na rok 2025.


Osoby nie posiadające kwalifikacji PZLA/sędziego muszą przesłać 2 opisane wyżej dokumenty (do siedziby PZLA z dopiskiem KRK/RSPTS) wraz z podpisanym oświadczeniem, (treść poniżej, załącznik poniżej wiadomości):

Oświadczam, że posiadane przeze mnie zaświadczenia są aktualne zgodnie z Art. 21 ust. 3, Dz. U. z 2023 r. 1304 ze zm. w zajęciach sportowych, treningach, zgrupowaniach, zawodach sportowych lub jakiejkolwiek innej aktywności sportowej związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, organizowanych przez PZLA mogą brać udział wyłącznie trenerzy, instruktorzy, sędziowie, nauczyciele, opiekunowie, wychowawcy i inne osoby współpracujące, którzy przedłożą zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego; oraz z Art. 21 ust. 2, Dz. U. z 2023 r. 1304 ze zm. każda taka osoba podejmująca zatrudnienie lub dopuszczana do w/w działalności zobowiązana jest dostarczyć do pracodawcy stosowne dokumenty.

Zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania o wszelkich zmianach sytuacji i danych zawartych we wniosku. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia i zapoznałem/am się ze Standardami Ochrony Dzieci (https://pzla.pl/aktualnosci/14037-standardy-ochrony-dzieci-pzla).

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:
1. Jak pozyskać zaświadczenie z RSPTS?
Instrukcję pozyskania zaświadczenia można znaleźć w załączniku pod artykułem, na dole strony. Zaświadczenie pobiera się wyłącznie online.

2. Co mam zrobić, jeśli mój status prawny nie pozwala mi na uzyskanie zaświadczenia RSPTS potwierdzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości?
W takim przypadku należy podpisać i załączyć do Startera oświadczenie, które znajduje się w załączniku poniżej. Inne załączniki nie będą uznawane.

3. Jak pozyskać zaświadczenie z KRK?
Instrukcja pozyskania zaświadczenia znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego

• Drogą elektroniczną (dostęp do e-KRK: https://www.ekrk.ms.gov.pl).
• Osobiście w jednym z Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego albo w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie bądź upoważniając osobę trzecią, która zgłosi się do Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego albo do siedziby Biura z pisemnym pełnomocnictwem oraz wypełnionym i podpisanym zapytaniem/wnioskiem.
• Można wysłać podpisany i opłacony formularz pocztą do wybranego Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego albo do siedziby Biura. W tym celu należy pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości formularz „zapytanie o udzielenie informacji o osobie”/”zapytanie o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym” oraz uiścić opłatę.


4. Które kartoteki zaznaczyć we wniosku o uzyskanie KRK?
We wniosku powinny zostać zaznaczone minimum dwie kartoteki: Kartoteka Karna oraz Kartoteka Nieletnich. Są one obligatoryjne, przy zaznaczeniu tylko jednej, dokument nie zostanie zaakceptowany, a licencja wydana.
Wyjaśnienie: https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/ustawa-kamilka-uzyskiwanie-zaswiadczen-o-niekaralnosci

5. Co w przypadku, gdy nie ma się obywatelstwa polskiego lub długi czas mieszkało za granicą Państwa Polskiego?
Wymóg dostarczenia zaświadczenia o niekaralności lub analogicznego dokumentu dotyczy również osób posiadających obywatelstwo inne niż polskie. Obywatel innego Państwa zobowiązany jest dostarczyć dokument wystawiony przez organy kraju, w którym mieszkał w ciągu ostatnich 20 lat.
Art. 21 ust. 4-7, Dz. U. z 2023 r. 1304 ze zm.:
4. Osoba, o której mowa w ust. 1, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej, lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
5. Osoba, o której mowa w ust. 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o państwie, lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej, lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
6. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w ust. 4 lub 5, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
7. W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w ust. 4-6, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w ust. 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/oswiata/obowiazek-wykazania-niekaralnosci-w-ustawie-kamilka-niejasny,529364.html

6. Czy obywatel zagraniczny może uzyskać zaświadczenie z polskiego rejestru karnego?
Tak. Jeżeli interesant pochodzi z państwa nienależącego do Unii Europejskiej, obowiązują te same zasady uzyskiwania zaświadczenia jak w przypadku obywateli polskich.
Natomiast w przypadku osoby, która posiada obywatelstwo państwa członkowskiego UE inne niż obywatelstwo polskie, tutejszy Rejestr, wydając informację, dodatkowo ma ustawowy obowiązek wysłać zapytanie o taką osobę również do państwa obywatelstwa i załączyć do informacji z Rejestru informację z rejestru państwa obywatelstwa osoby, której dotyczy wniosek. Rejestry zagraniczne mają do 20 dni roboczych na udzielenie informacji. Termin realizacji takiego zapytania ulega więc wydłużeniu i składając wniosek osobiście w siedzibie Rejestru lub w Punkcie Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego, nie jest możliwe uzyskanie zaświadczenia „od ręki”.


W razie pytań prosimy o kontakt:
ochronadzieci@pzla.pl

Powrót do listy

Więcej