1 / 0

Mistrzostwa Polski Seniorów – dzień I

W pierwszym dniu 88. Mistrzostw Polski Seniorów rozgrywanych w Bielsku-Białej Daiusz Kuć wygrał 100 m w czasie 10.20, a Tomasz Jaszczuk zdobył złoty medal w skoku w dal osiągając odległość 8.05.

W pierwszym dniu 88. Mistrzostw Polski Seniorów rozgrywanych w Bielsku-Białej Dariusz Kuć wygrał 100 m w czasie 10.20, a Tomasz Jaszczuk zdobył złoty medal w skoku w dal osiągając odległość 8.05.

Biegi na dystansie 100m rozegrano nieco nietypowo, zarówno w seriach eliminacyjnych jak i w finałach dopuszczono po 10 zawodników w jednym biegu. Dariusz Kuć bardzo dobrze zaprezentował się już w eliminacjach uzyskując 10.33. W finale próbował dotrzymać mu kroku Kamil Kryński, który poprawił rekord życiowy czasem 10.33 i będzie faworytem na swym koronnym dystansie – 200m. Po brąz sięgnął Jakub Adamski, który również poprawił życiówkę czasem 10.45, zgłaszając aspiracje do reprezentacyjnej sztafety.

Już w eliminacjach w jednej serii biegły ze sobą – Daria Korczyńska (11.40), Marta Jeschke (11.45) i Marika Popowicz (11.51). W finale kolejność była identyczna, a czasy odpowiednio: 11.39-11.42-11.43. Czwarty czas dnia miała Anna Kiełbasińska (11.57), ale był to wynik z eliminacji, w finale po wyraźnym falstarcie została zdyskwalifikowana.

Bieg na 3000m prz przyniósł zwycięstwo Łukaszowi Parszczyńskiemu (8:26.55), który na okrążenie przed metą oderwał się od rywali. Srebro i rekord życiowy (8:27.64) dla Łukasza Oślizły, a brąz zdobył Krystian Zalewski (8:30.82). Nie ukończył dystansu broniący tytułu Łukasz Kujawski.

Bieg na 5000m przez znaczną część prowadziła trójka Wioletta Frankiewicz-Iwona Lewandowska-Dominika Nowakowska. Zwyciężyła w czasie 15:50.70 najbardziej doświadczona p. Wioletta wyprzedzając Iwonę Lewandowską o ponad cztery sekundy.

W skoku o tyczce pokonanie pierwszej wysokości (5.40) zapewniło złoty medal Łukaszowi Michalskiemu, który ostatecznie zaliczył 5.60. Pozostałe medale dla zawodników OSOT Szczecin, Piotra Liska i Przemysława Czerwińskiego (obaj po 5.30). Odczuwający ból mięśnia dwugłowego Paweł Wojciechowski zrezygnował ze startu.

20-letni Tomasz Jaszczuk prowadził w konkursie skoku w dal od drugiej kolejki, wynikiem 7.84. Konrad Podgórski spalił aż cztery skoki, ale po szóstym został liderem (7.87). W odpowiedzi Tomek idealnie trafił na belkę przekraczają osiem metrów (8.05). Trzeci był Krzysztof Lewandowski (7.66). Kontuzja spowodowała wycofanie się Marcina Starzaka, lidera tegorocznego sezonu.

Tomasz Majewski 5-krotnie pokonywał granicę 20m, a w ostatniej kolejce poprawił się na 21.07, pieczętując zdobycie 10. tytułu mistrza Polski. Damian Kusiak osiągnął 19.81, Mateusz Mikos – 19.40 (rekord życiowy). Sześciu zawodników przekroczyło 19 metrów.

Anita Włodarczyk wygrała konkurs rzutu młotem wynikiem 74.71, mając wszystkie sześć rezultatów lepszych od rywalek. Joanna Fiodorow uzyskała 70.34, a Małgorzacie Zadurze do brązu wystarczył rzut na odległość 64.78.

Paulina Guba (17.47) i Agnieszka Dudzińska (17.00) poprawiły rekord życiowe w pchnięciu kulą. W walce o brąz Anna Wloka (15.66) była o trzy centymetry lepsza od Aldony Żebrowskiej.

Konkurs rzutu oszczepem przyniósł zwycięstwo Magdalenie Czenskiej, która wynikiem 57.22 poprawiła rekord życiowy sprzed ośmiu lat (zawodniczka AZS-AWF Warszawa zakończyła karierę w 2005 r., by powrócić na rzutnię przed trzema laty). Drugie miejsce zapewniła sobie Urszula Jakimowicz (54.56), a trzecie 20-letnia Marta Kąkol (53.91 – rekord życiowy).

W trójskoku nie w pełni wyleczona Małgorzata Trybańska (13.88 – najlepszy wynik w Polsce w sezonie) stoczyła zaciętą rywalizację z Anną Jagaciak (13.86), wygrywając zaledwie o dwa centymetry. O brąz walczyły dwie zawodniczki z Białej Podlaskiej, Anna Zych (13.53) i Martyna Bielawska (13.44).

Ciekawą rywalizację obserwowaliśmy w eliminacjach 400m mężczyzn. Piotr Wiaderek jako jedyny zszedł poniżej 46 sekund (45.96), Kamil Budziejewski ustanowił rekord życiowy z drugim wynikiem dnia – 46.11. Jako ósmy wszedł do finału, z rezultatem 46.64, Rafał Omelko. W finale A zabraknie tak znanych zawodników jak Piotr Klimczak (46.72) i Daniel Dąbrowski.

Coraz szybszy jest Marek Plawgo, który 400m pł pokonał w czasie 49.66, w finale ma duże szanse pokusić się o minimum olimpijskie (49.50).

Pełne wyniki:   88.MP-BB