1 / 0

II dzień rywalizacji w Bielsku-Białej

Drugiego dnia 88. Mistrzostw Polski Seniorów, które odbywaja się w Bielsku-Białej złote medale zdobyli m.in. Grzegorz Sudoł, Adam Kszczot, Angelika Cichocka, Anna Jesień, Piotr Małachowski i Igor Janik.

Rano - w międzynarodowej obsadzie - rozegrano chód na 20 kilometrów. Najskuteczniejszy na finiszu był Grzegorz Sudoł (1:24:27), który wyprzedził Łukasza Nowaka o 3 sekundy i Dawida Tomalę o 9 sekund. W kwietniu w Zaniemyślu cała trójka była szybsza średnio o trzy i pół minuty.
Wysoka temperatura (28 st. C) podczas rozgrywania konkurencji w Bielsku-Białej przesądzała o wynikach, które nie mogły decydować o składzie na londyńskie igrzyska.

Wśród pań triumfowała rekordzistka Polski Paulina Buziak (1:36:10), przed Agnieszką Szwarnóg (1:37:19) i Katarzyną Kwoką (1:37:50), która pierwszy raz reprezentowała barwy nowego klubu (Technika Radom). Przez większą część dystansu prowadziła Anita Kazemaka z Litwy, ostatecznie czwarta na mecie (1:38:42). W zawodach startowały chodziarki z sześciu państw.

Chód na 20 km (foto Marek Biczyk)

Przy pięknej pogodzie odbyła się sesja popołudniowa. Spora grupa kibiców, jak zawsze, dopingowała Pawła Fajdka. Lider tabel krajowych objął prowadzenie w pierwszej kolejce rzutem na odległość 77.93. W drugiej serii na czoło wyszedł Szymon Ziółkowski (78.25). Złoto Fajdek zapewnił sobie w trzeciej kolejce, w której posłał młot poza granicę 80 metrów uzyskując 80.32. Mistrz Polski jeszcze w szóstej kolejce rzucił 80.24 potwierdzając swoją dobrą dyspozycję. Srebro zdobył Ziółkowski, a brąz Wojciech Nowicki (72.93).

Mistrz Polski Paweł Fajdek (foto Marek Biczyk)

Kolejną konkurencją techniczną rozegraną na kameralnym stadionie w Wapienicy był rzut dyskiem panów. Na podium stanęła trójka naszych olimpijczyków - najlepszy był Piotr Małachowski (w pierwszej próbie 66.89), srebrny medal wywalczył Przemysław Czajkowski (63.47), a brązowy Robert Urbanek (62.85). Dla naszego wicemistrza olimpijskiego z Pekinu złoto z Bielska jest siódmym krążkiem mistrzostw Polski z najcenniejszego kruszcu.

Bieg na 400 metrów przez płotki zakończył się zwycięstwem Anny Jesień (55.74), która pokonała Tinę Matusińską (55.87 rekord życiowy) i Anetę Jakóbczak (57.20 rekord życiowy).

Marek Plawgo w biegu panów niestety nie uporał się ze wskaźnikiem na igrzyska w Londynie. Zawodnik Warszawianki zwyciężył z czasem 49.96. Srebro zdobył Robert Bryliński (50.67 rekord życiowy), a brąz Jarosław Cichosz (51.38).

Skok wzwyż pań przyniósł zwycięstwo wieloboistce Izabeli Mikołajczyk, która skakała zaledwie trzykrotnie. Odczuwając lekki ból w nodze po zaliczeniu w pierwszej próbie 1.89 zrezygnowała z dalszych skoków. Tę samą wysokość, ale w trzeciej próbie, pokonała Karolina Gronau (14 skoków w konkursie). Kamila Stepaniuk zdobyła brąz skacząc 1.86 (1.86 zaliczyła również Urszula Gardzielewska).

Jeszcze więcej życiówek padło podczas biegu pań na dystansie jednego okrążenia. Dokonała tego cała szóstka najszybszych na mecie. Agata Bednarek osiągnęła 52.41, zapewniejąc sobie start indywidualny w mistrzostwach Europy. Drugie miejsce zajęła Iga Baumgart (52.75), a trzecie Justyna Święty, która w br. poprawiła rekord życiowy już o 2.49 sekundy. W Helsinkach sztafetę wzmocni Anna Jesień, która w mistrzostwach Europy nie wystartuje w biegu płotkarskim.

Cztery rekordy życiowe i trzy wyniki poniżej 46 sekund to dorobek finału 400-metrowców. Piotr Wiaderek (45.46) przerwał passę Marcina Marciniszyna (45.63) wyprzedzając rywala, po zaciętej walce na ostatnich metrach, o nieco ponad metr. Brązowy medal zdobył Kacper Kozłowski (45.89). Ostatnio sztafeta 4x400m spadła na 16 miejsce w rankingu IAAF, po sobotnim biegu można oczekiwać, że Polacy w Helsinkach pobiegną w granicach 3:01, co powinno zapewnić udział w igrzyskach. 18-letni Patryk Dobek, medalista mistrzostw świata U-18, wygrał bieg dodatkowy w czasie 46.72.

Zawodniczki w biegu na 800 metrów narzuciły już na pierwszym okrążeniu szaleńcze tempo. Ostatecznie jako pierwsza linię mety przekroczyła Angelika Cichocka (2:01.71) i wyprzedziła bardzo doświadczoną Ewelinę Sętowską-Dryk (2:02.54) oraz Danutę Urbanik (2:04.39).
Wśród panów na dystansie 800 metrów zwyciężył Adam Kszczot z czasem 1:46.53. Mistrz Europy z paryskiej hali Bercy spokojnie prowadził przez cały dystans. Srebrny medal wywalczył Szymon Krawczyk (1:47.16), a brązowy 21-letni Sebastian Smoliński (1:47.87), który poprawił wczoraj w Bielsku-Białej rekord życiowy z czasu 1:51.20 na 1:47.87.

Sztafeta 4x100 metrów kobiet kończy się zwycięstwem AZS-AWFiS Gdańsk (45.77), a wśród panów KS Podlasie Białystok (40.06). Klubowy rekord Polski juniorów w biegu mężczyzn ustanowił zespół AZS UWM Olsztyn - 40.73.

Ostatnią konkurencją finałową był rzut oszczepem mężczyzn. Obrońca tytułu z 2011 Łukasz Grzeszczuk przez cały konkurs był drugi (77.67) za Igorem Janikiem. W ostatniej kolejce rzutem na odległość 78.48 srebro odebrał Grzeszczukowi zawodnik ze Słupska Paweł Roziński. W ostatnim rzucie bliski osiągnięcia minimum PZLA na IO był Igor Janik, który posłał oszczep na odległość 81.31.  Lider naszych tabel Paweł Rakoczy kończy zawody na czwartym miejscu (77.41). Dla Pawła Rozińskiego było to trzecie srebro zdobyte na bielskim obiekcie - w 2009 był tutaj drugi podczas MP U-23, a rok później podczas seniorskiego czempionatu.

Rzuca Paweł Roziński (foto Marek Biczyk)

Podczas zawodów Anna Kiełbasińska i jej trener Edward Bugała odebrali nagrodę PKOl "Nadzieje olimpijskie". Medale "100 lat IAAF" wręczono Piotrowi Małachowskiemu, Szymonowi Ziółkowskiemu, Arturowi Partyce, Annie Rogowskiej, Henrykowi Olszewskiemiu, Czesławowi Cybulskiemu, Witoldowi Suskiemu.

Pełne wyniki: Bielsko-Biała

Relacje live ze stadionu dziś na naszym twitterze PZLANews. Zapraszamy także do obejrzenia wywiadów z Bielska na kanale YouTube PZLA.