1 / 0

MPJ dzień II – minimum Oleszczuka

Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych uczestnicy Mistrzostw Polski Juniorów w Białymstoku w drugim dniu imprezy poprawili wiele rekordów życiowych.

W rzucie oszczepem, ostatniej konkurencji sesji popołudniowej, zanosiło się na niepodziankę. Po piątej kolejce 18-letni Kacper Oleszczuk, zdecydowany lider tabel, zajmował tylko trzecie miejsce z wynikiem 64.86 (rekord życiowy 69.17). Ale w ostatnim rzucie mistrz OOM z ubiegłego roku zdobył złoty medal i rezultatem 71.42 zapewnił sobie start w MŚ juniorów w Barcelonie (minimum PZLA – 71.00). Zawodnicy na miejscach 2-5 również poprawili życiówki.

Na wysokim poziomie stały biegi na dystansie jednego okrążenia.
18-letni Patryk Dobek, medalista MŚ U-18 z 2011 r., zwyciężył w czasie 46.25, drugim w historii uzyskanym przez polskiego juniora. Srebro zdobył Rafał Smoleń (46.81), a kolejnych pięciu biegaczy za nim ustanowiło rekordy życiowe. Na trzeciej pozycji uplasował się Piotr Kuśnierz, dla którego był to dopiero siódmy bieg na 400m indywidualnie w karierze – w 2010 r. (w ramach 10-boju) kolejno uzyskał: 50.44-50.05-49.37, a w br. 48.09-47.99-48.18 (w elim. MPJ)-47.35 (pomijając wczorajsze eliminacje w każdym biegu poprawiał rekord życiowy). Za Piotrem uplasował się Paweł Walczuk (47.74). Warto dodać, że cała czwórka to zawodnicy urodzeni w 1994 r. Zdaniem Piotra Haczka, dyrektora sportowego PZLA, nasza sztafeta ma duże szanse na poprawienie w Barcelonie 11-letniego rekordu Polski juniorów (3:06.12).

W 70 minut po finale na 400m Dobek i Smoleń poprawili rekordy życiowe w eliminacjach biegu na 200m, uzyskując odpowiednio 21.71 i 21.61. Zdecydowanym faworytem tego dystansu będzie jednak obrońca tytułu Karol Zalewski (21.17), wczorajszy triumfator stumetrówki.

Bieg na 400m juniorek zakończył się zwycięstwem 18-letniej Patrycji Wyciszkiewicz (52.82), której do rekordu Polski juniorek Anety Lemiesz, z Działu Szkolenia PZLA, zabrakło tylko 4 setnych sekundy (przed rokiem 0.03 dzieliło Patrycję od RP juniorek młodszych). Srebro zdobyła Martyna Dąbrowska (54.67), która po raz drugi w Białymstoku poprawiła życiówkę. Obie zakwalifikowały się do finału dystansu 200m, do którego awansowały z drugim i trzecim czasem eliminacji. Najszybsza była Angelika Stępień (24.15), obrończyni tytułu.

Na wyróżnienie zasługuje niespełna 18-letnia Malwina Kopron, medalistka MŚ U-18 z 2011 r., która wygrała rzut młotem poprawiając rekord życiowy wynikiem 64.88. A tuż po zakończeniu tej konkurencji po raz pierwszy w br. pojawiła się na rozbiegu finałowego konkursu rzutu oszczepem. Osiagnęła odległość 51.66, bijąc życiówkę o niemal 5 metrów (46.71 ’11) i... zrezygnowała z dalszych rzutów. Karolina Bołdysz (RŻ 55.36) zbliżyła się do niej dopiero w szóstej kolejce uzyskując rezultat 50.43. Drugie złoto tego dnia przypadło Malwinie.

Dobre wyniki, najlepsze w karierze, osiągnęli zwycięzcy biegów na 400m pł, Marcin Młynarczyk – 51.82 (druga życiówka w Białymstoku) i Agnieszka Karczmarczyk – 59.22.

Faworyci triumfowali również na 800m, Artur Kuciapski (1:50.24) i Syntia Ellward (2:18.27).

Sztafecie 4x100m KS AZS UWM Olsztyn (40.76) zabrakło zaledwie trzech setnych sekundy do własnego rekordu Polski ustanowionego przed tygodniem w Bielsku-Białej. Wśród juniorek tylko gospodynie z UKS Bojary 19 zeszły poniżej 47 sekund (46.81).

Imponująco wygląda dorobek Łukasza Kostki, niespełna 18-letni chodziarz z GTS Bojszowy zdobył siódmy złoty medal w imprezie rangi ogólnopolskiej (dwa w HMP U-18, jeden w HMP U-20, dwa w OOM i jeden w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, jedynie jako 14-latek był drugi w MMJK ’08).