1 / 0

Lewandowska trzecia w Olympic Trials

W Birmingham w drugim dniu mistrzostw Wielkiej Brytanii, będących kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich, w biegu na 10000m trzecie miejsce zajęłą Iwona Lewandowska, poprawiając czasem 32:56.25 rekord życiowy.

Zawodniczka LKS Vectra-DGS Włocławek do półmetka biegła w czołówce razem ze słynnymi Etiopkami Worknesh Kidane i Meselech Melkamu. Czas Polki na 5000m – 15:44.82, w tym momencie prowadziła bieg. Niestety później odczuwała ból jamy brzusznej i po biegu musiała skorzystać z pomocy lekarskiej. Minimum na igrzyska w Londynie wynosi 31:45.00.

Zwyciężyła Kidane z wynikiem 31:28.19 przed Brytyjką Caryl Jones 32:52.53.

Dzień wcześniej na tym dystansie rywalizowali czołowi etiopscy biegacze. Wygrali bracia Bekele, Kenenisa (27:02.59) przed Tariku (27:03.24), trzeci był Gebregziabher Gebremariam (27:03.58) i ta trójka wystąpi na igrzyskach olimpijskich.

W biegu na 100m triumfował Dwain Chambers 10.25 przed juniorem Adamem Gemilim 10.29, który stwierdził, że wolałby nie startować na igrzyskach w Londynie, aby uniknąć dotkliwej porażki. Rekord życiowy ubiegłorocznego wicemistrza Europy juniorów wynosi 10.08.
Wieloboistka Jessica Ennis zdobyła w sobotę dwa tytuły, w skoku wzwyż (1.89) i w biegu przez płotki – czasem 12.91 wyprzedziła o 2.5m faworyzowaną Tiffany Porter.

W rzucie oszczepem wicemistrzem kraju został Roald Bradstock 72.78, który przed dwoma miesiącami obchodził... 50 urodziny.  Wynik Bradstocka jest lepszy od rekordu świata weteranów w kategorii 50-54, który wynosi 71.01. Warto dodać, że Brytyjczyk rzucał oszczepem o wadze 800g, a wśród weteranów w tej kategorii obowiązuje sprzęt 700g. W 1984 r. reprezentując barwy USA był 7. na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles.