1 / 0

Złoto dla Niewiedział i Durskiej

W środowych zawodach lekkoatletycznych w Igrzyskach Paraolimpijskich polscy Barbara Niewiedział (1500m) i Ewa Durska (pchnięcie kulą) zdobyły złote medale a Arleta Meloch (1500m) – srebrny.

W biegu na 1500m, w kategorii T20 (niepełnosprawność intelektualna), głównymi kandydatkami do zwycięstwa były obie Polki. Barbara Niewiedział (obok w miniaturce) prowadziła bieg na zmianę z bliźniaczkami Bacsi z Węgier. 300 metrów przed nasze zawodniczki znacznie wzmocniły tempo gubiąc rywalki. Świetnie finiszująca Niewiedział (ostatnie 400m w czasie 61.9) wygrała w czasie 4:35.26 przed Meloch 4:39.04.
W pchnięciu kulą (kategoria F20) bezkonkurencyjna była Ewa Durska 13.80, srebro zdobyła Ukrainka Anastazja Mysnyk 12.67.

Warto dodać, że Barbara Niewiedział (z domu Bieganowska) jest aktualną rekordzistką Federacji INAS na trzech dystansach 400m (56.78), 800m (2:07.74) i 1500m (4:23.37).
Do Arlety Meloch należy pięć rekordów świata w biegach na 3000m (9:54.26), 5000m (17:18.38), 10000m (36:46.34), w półmaratonie (1:16:13) i w maratonie (2:39:12). Ostatni rekord ustanawiały wspólnie w sztafecie 4x400m.
Równie utytułowane są dwie inne nasze lekkoatletki. Barbara Kucharczyk może się poszczycić rekordami świata w skoku w dal (6.00), biegu przez płotki 100m pł (14.90) i w siedmioboju (3919). Ewa Durska jest rekordzistką w pchnięciu kulą (14.33), rzucie dyskiem (42.26) i rzucie młotem (46.46).
Niestety w londyńskich igrzyskach zawodniczki w kategorii "20", w odróżnieniu np. od Oscara Pistoriusa (trzy indywidualne i dwie sztafety), mogą startować tylko w jednej konkurencji. Tej kategorii przyznano bowiem tylko po trzy konkurencje dla mężczyzn i kobiet (1500m, skok w dal i pchnięcie kulą). Dla porówniania na ubiegłorocznych mistrzostwach świata Federacji INAS ((Międzynarodowa Federacja sportu zawodników z niepełnosprawnością intelektualną) rozegrano 41 konkurencji. Zatem nasze lekkoatletki w kategorii „20” zdobyły w Londynie komplet złotych medali i jeden srebrny.

W środę konkurs pchnięcia kulą wśród zawodniczek niewidzących wygrała 34-letnia Assunta Legnante, świetnym wynikiem 16.74. Włoszka w 2007 r. zdobyła tytuł halowej mistrzyni Europy, wkrótce jej wzrok znacznie się pogorszył i w 2009 r. zakończyła karierę wznawiając ją w br. w sporcie paraolimpijskim. Obecnie jest osobą całkowicie niewidomą. Legnante jest rekordzistką Włoch (19.20 ’02).

W klasyfikacji medalowej polscy lekkoatleci z dorobkiem 13 medali (4Z-7S-2B) plasują się na ósmej pozycji, prowadzą Chiny (17-18-15).