1 / 0

Trzy nominacje dla Polaków

Anita Włodarczyk i Tomasz Majewski zostali nominowani do tytułu Lekkoatlety Roku w Europie. W plebiscycie European Athletics o miano wschodzącej gwiazdy Królowej Sportu na Starym Kontynencie powalczy natomiast Krzysztof Brzozowski.

Anita Włodarczyk sięgnęła w tym roku po złoty medal mistrzostw Europy i wicemistrzostwo olimpijskie. Wśród rywalek naszej młociarki m.in. niekwestionowana brytyjska gwiazda londyńskich zawodów Jessica Ennis, czeska oszczepniczka Barbora Špotáková, która w Londynie obroniła mistrzostwo z Pekinu, mistrzyni Europy w sprincie na 100 metrów Bułgarka Iwet Łałowa czy utytułowana rosyjska biegaczka na 800 metrów Marija Sawinowa.

Tomasz Majewski w tym sezonie zdobył brązowy medal halowych mistrzostw świata oraz przede wszystkim został pierwszym kulomiotem od 1956 roku, który obronił mistrzostwo olimpijskie. Złoty medal w Londynie podopieczny Henryka Olszewskiego zdobył po pasjonującej walce z Davidem Storlem. Innymi kandydatami do miana najlepszego lekkoatlety Europy są m.in. wybitny brytyjski biegacz Mo Farah, skoczkowie wzwyż Iwan Uchow i Robert Grabarz, tyczkarz Renuad Lavillenie czy czeski oszczepnik, mistrz Europy, Vítězslav Veselý.

Tomasz Majewski na olimpijskim podium (foto Marek Biczyk)

Krzysztof Brzozowski ponownie został nominowany do miana wschodzącej gwiazdy lekkoatletyki w Europie (w 2010 zajął w plebiscycie trzecie miejsce). Nasz młody kulomiot zdobył w tym sezonie srebrny medal juniorskich mistrzostw świata okraszając go świetnym rekordem Polskim juniorów (21.78) oraz niesamowitą walką z Nowozelandczykiem Jacko Gillem.

Głosować, na stronach EA, można do 26 września: European Athlete of the Year and Rising Star Awards