1 / 0

Wyniki Polaków w Halowych ME - II dzień - 50. złoto Chojeckiej

Złoto Chojeckiej w biegu na 1500m. Prokopek 6. na 400m. Awans do finału: Marcin Starzak (skok w dal), Aleksander Waleriańczyk (wzwyż), Anna Rogowska i Róża Kasprzak (tyczka). Daria Onyśko (60m)

WYNIKI LIVE

Lidia Chojecka odniosła bezapelacyjne zwycięstwo w finale biegu na 1500 m. Objęłą prowadzenie na 2 okrążenia przed metą i dyktując równe, silne tempo powiększała przewagę nad rywalkami.
Zdobyła 50. złoty medal dla Polski na Halowych ME, wliczając Europejskie Igrzyska Halowe rozgrywane w latach 1966-1969.

1400    Chojecka 3:49.22

Marcin Starzak uzyskał 6 wynik w konkursie eliminacyjnym skoku w dal (7.86) i wystąpi w niedzielnym finale. Tylko Grek Louis Tsatoumas (8.09) i Francuz Salim Sdiri (8.00) osiągnęli 8-metrowe minimum. Tuż za Starzakiem znalazł się faworyt, mistrz Europy, Włoch Andrew Howe (7.81).

W eliminacyjnym konkursie skoku o tyczce pań w grupie A Joanna Piwowarska ustanowiła halowy rekord życiowy (4.50), zajmując 3 miejsce za Rosjankami Swietłaną Fieofanową i Julia Gołubczykową (obie po 4.55). Niestety zapewniło jej to tylko 9 miejsce w eliminacjach. Jedna z faworytek Czeszka Katerina Badurowa zaliczyła tylko 4.40.
W grupie B Annie Rogowskiej wystarczyły dwa skoki do zakwalifikowania się do finału. Identyczny wynik (4.50) osiągnęła Róża Kasprzak, dwa strącenia na 4.50 spowodowały, że ukończyła eliminacje na 8 pozycji spychając Piwowarską poza finał.

W skoku wzwyż mężczyzn minimum do finału wynosiło 2.30. Grzegorz Sposób uporał się z wysokością 2.18 (7 miejsce w grupie A). W tej grupie 2.30 pokonali Szwed Stefan Hom, Czech Jan Janku i Brytyjczyk Martyn Bernard.
W grupie B tylko Aleksander Waleriańczyk pokonał wysokość 2.30. W finale znajdzie się 9 zawodników ponieważ na 8 miejscu ex aequo sklasyfikowano Nikiego Palli (ISR) i Andrieja Tereszyna (RUS).

W półfinale biegu mężczyzn na 60 m zabraknie reprezentanta Polski. Nasz jedyny sprinter, Łukasz Chyła, przybiegł na czwartym miejscu w swojej serii. Jego czas 6.75 był gorszy o 1 setną od wyników zawodników, którzy jako ostatni awansowali. Najszybsi w eliminacjach byli Brytyjczycy Jason Gardener (6.59) i Craig Pickering (6.61) oraz Irlandczyk Paul Hession (6.61).

W biegach eliminacyjnych na 60 m pań awans zdobyła Daria Onyśko (6m. - 7.31), a odpadła Dorota Dydo (4m. - 7.35). Identyczny czas jak Onyśko miała w innej serii Rosjanka Julia Guszczyna, wicemistrzyni Europy na 200m ’06, ale Polka była szybsza (zaledwie o jedną tysięczną) i dla Rosjanki zabrakło miejsca w półfinale. Odpadła 46-letnia Merlene Ottey (7.33). Najszybszą okazała się 2-krotna halowa mistrzyni Europy, Belgijka Kim Gevaert (7.17).
W półfinale Daria Onyśko poprawiła rekord życiowy o dwie setne (7.24), zajmując trzecią lokatę wyprzedzając dwukrotną mistrzynię świata juniorek, Bułgarkę Tezdzhan Naimową i Finkę Johannę Manninen (obie również 7.24).

9 lokata w konkursie eliminacyjnym pchnięcia kulą przypadła Magdalenie Sobieszek (16.55), do awansu zabrakło 24 cm. Odpadła również występująca po ponad 3-letniej przerwie mistrzyni olimpijska i świata Białorusinka Janina Korolczyk-Prawalinska (16.51).

W półfinale 800 m Aneta Lemiesz przegrała z trzema rywalkami uzyskając czas 2:01.39, gorszy o 7 setnych od rekordu życiowego (do finału zabrakło 39 setnych).

W finale biegu na 400 m na szóstej pozycji uplasowała się Grażyna Prokopek (52.91).