1 / 0

Rekordowy bieg Swobody ozdobą Festiwalu

W sobotę na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy podczas XIII Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego trzeci w ciągu 14 dni rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 100m ustanowiła Ewa Swoboda – 11.55 (wiatr minus 0.1 m/s).

Niespełna 16-letnia zawodniczka UKS Czwórka Żory (ur. 26.07.1997), nie wykazując żadnej tremy w rywalizacji z doświadczonymi przeciwniczkami, wygrała z ponadmetrową przewagą pokonując Litwinkę Linę Grincikaite, brązową medalistkę ostatnich mistrzostw Europy - 11.67 i wicemistrzynię Polski Martę Jeschke (SKLA Sopot) 11.69.
Ewa Swoboda trenowana przez panią Iwonę Krupę rozpoczęła sezon z życiówką 11.97 (nieoficjalny rekord Polski młodziczek). Już 27 kwietnia w Sosnowcu uzyskała czas 11.84, następnie 25 maja w Krakowie osiągnęła 11.69 (RPJM), a cztery dni później w Katowicach, w rywalizacji z Weroniką Wedler, poprawiła się o 0.10 (11.59). Ze zbyt silnym wiatrem przebiegła 100m poniżej jedenastu i pół sekundy (11.46/+3.7m/s).

W biegu przeszkodowym Łukasz Parszczyński objął prowadzenie na cztery okrążenia przed metą, wzmocnił tempo i w samotnym biegu walczył o minimum na mistrzostwa świata w Moskwie (8:26.00). Są dyscypliny sportowe, w których zaokrąglenie oficjalnego czasu polega na odrzuceniu tysięcznych części sekundy, w lekkoatletyce zaokrągla się czas na niekorzyść zawodnika. Rezultat biegacza KS Podlasie Białystok – 8:26.005 oficjalnie wynosi 8:26.01. Drugie miejsce z pięciosekundową stratą (8:31.22) zajął Kenijczyk Wilson Maraba, ubiegłoroczny wicemistrz Afryki. Na wyróżnienie zasługują młodzieżowcy, którzy uzyskali wyniki kwalifikujące na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Piąty na mecie był Dawid Żebrowski (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) 8:43.35, a siódmy z rekordem życiowym Jacek Żądło ( LKS Stal Mielec) 8:46.13.

Paweł Fajdek (Agros Zamość), zwycięzca rzutu młotem, nie miał najlepszego dnia. Wygrał wynikiem 76.48 pokonując Wojciecha Nowickiego (KS Podlasie Białystok) tylko o 61cm. Białostocczanin, trenowany przez panią Malwinę Sobierajską, po raz trzeci w tym roku poprawił rekord życiowy. Na trzeciej pozzycji uplasował się Jewhen Wynohradow, dwukrotny mistrz Ukrainy, 75.63.

W biegu na 800m nasi zawodnicy ustanowili aż sześć rekordów życiowych, ponad 300-metrowym finiszem zwyciężył Szymon Krawczyk (KS AZS AWF Wrocław) 1:48.33, niespełna 20-letni Artur Kuciapski (RKS Łódź), ubiegłoroczny mistrz Polski juniorów, przegrał o 0.15, a jego rówieśnik - Karol Konieczny (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) uzyskał czas 1:48.70.
Dominik Bochenek (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) przebiegł 110m przez płotki z wynikiem 13.72 pokonując halowego mistrza Wielkiej Brytanii Gianniego Frankisa (13.83).

W konkursie skoku o tyczce, bodaj po raz drugi rozgrywanym przed trybuną główną, drugie miejsce z wysokością 5.40 zajęli Adam Lisiak (rekord życiowy) i Łukasz Michalski. O 10cm wyżej pokonał Łotysz Mareks Arents.

Bieg 400m pań wygrała Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz) 53.91, a tuż za nią z obiecującymi rekordami życiowymi uplasowały się juniorki Małgorzata Curyło (MKL Toruń) 54.02 i Adrianna Janowicz (MKS Baszta Szamotuły) 54.24.

Na dystansie dwóch okrążeń zwyciężyła Litwinka Eglė Balčiūnaitė, piąta w halowych MŚ ’10, 2:02.16. Rekordy życiowe ustanowiły Joanna Jóźwik (AZS-AWF Warszawa) 2:02.39, Katarzyna Broniatowska (KS AZS AWF Kraków) 2:02.84 i Monika Hałasa (UKS Olimpia Zabrze) 2:04.03.
Czasy Jóźwik i Hałasy są lepsze od wskaźnika PZLA na MEU-23, podobnie jak rekordowe rezultaty płotkarek Joanny Banach (UKS Młodzik Warszawa) 58.05 i Agnieszki Karczmarczyk 58.10 (AZS-AWFiS Gdańsk).

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze jedna bardzo młoda zawodniczka, 17-letnia Kamila Przybyła (córka skoczka wzwyż Krzysztofa, 2.24 ’85) poprawiła rekord życiowy w skoku o tyczce o 20cm i zaliczając wysokość cztery metry uzyskała prawo startu w MŚ kadetów i w ME juniorów.

Wieczorny mityng rozpoczął się o 19:00, w temperaturze 26 st. C.