1 / 0

Jarzyńska bije rekord Polski na 10000m

W czwartek podczas 52. mityngu IAAF Zlatá Tretra w Ostrawie Karolina Jarzyńska wynikiem 31:43.51 ustanowiła rekord Polski w biegu na 10000 m.

Poprzedni rekord Polski należał do Doroty Grucy (Agros Zamość), która 8 maja 2004 r. w Policach osiągnęła rezultat 31:52.2 (czas niemierzony przy użyciu fotofiniszu, stąd dokładność 0.1 sekundy).
Zwyciężczyni biegu w Ostrawie, Etiopka Tirunesh Dibaba (dwukrotna mistrzyni olimpijska na tym dystansie), uzyskała najepszy w br. wynik na świecie - 30:26.67, wyprzedzając Kenijkę Gladys Cherono 30:29.23 i trzy swoje rodaczki Belaynesh Oljirę, Yeshaneh Ababel i Sule Uturę.
Polka zajęła dziewiąte miejsce ulegając tylko koalicji etiopsko-kenijskiej. Została liderką tegorocznych tabel europejskich.

Pełne wyniki biegu na 10000m kobiet

W rzucie oszczepem Łukasz Grzeszczuk był zadowolony tylko z ostatniej próby, w której rezultatem 81.27 zapewnił sobie trzecie miejsce. Wygrał już pierwszym rzutem Czech Vítězslav Veselý 87.58, przed Kubańczykiem Guillermo Martínezem 84.39.

Na dystansie 400m Marcin Marciniszyn, biegnący na niewygodnym pierwszym torze, uplasował się na ósmej pozycji z wynikiem 47.03, mistrz olimpijski Kirani James (GRN) jako jedyny pokonał granicę 45 sekund (44.49), mistrz Europy Czech Pavel Maslák był trzeci (45.22). Jan Ciepiela był drugi w swojej serii (47.04).

Dobre wyniki padły w biegu na 1500m, Renata Pliś z czasem 4:06.80 zajęła siódme miejsce, Anna Rostkowska (4:10.55) – czternaste, a Katarzyna Broniatowska (4:14.72) – siedemnaste. Wygrała Kenijka Sifan Hassan 4:04.02, przed Holenderką Susan Kuijken 4:05.38 i Kenijką Violah Lagat 4:05.66.

W biegu przeszkodowym wciąż niepokonany w br. jest mistrz świata juniorów Kenijczyk Conseslus Kipruto 8:11.27 (po upadku jednego z pacemakerów nie zdołał zbliżyć się do rekordu świata w tej kategorii wiekowej). Najszybszym z Polaków był ósmy na mecie Mateusz Demczyszak 8:30.66, 11. miejsce zajął Tomasz Szymkowiak (8:37.16), a 13.  – Hubert Prokop (8:52.64).

W skoku wzwyż Piotr Śleboda pokonał wysokość 2.20, dzieląc siódme miejsce z Amerykaninem Jesse Williamsem, aktualnym mistrzem świata, zwyciężył Ukrainiec Bohdan Bondarenko (2.28).

Inne ciekawsze wyniki
800m – 1. Karolina Półrola 2:09.48
3000m prz – 10. Matylda Ślęzak 10:05.81 – 1. Milcah Chemos (KEN) 9:17.92
kobiety
100m pł (0.9) – Sally Pearson (AUS) 12.67
400m pł – Zuzana Hejnová (CZE) 53.32 – 6/6 w br.
tyczka – Jelena Isinbajewa (RUS) 4.78, Yarisley Silva (CUB) 4.72
kula – Valerie Adams (NZL) 20.88 – najlepszy wynik na świecie ’13 - 35. zwycięstwo z rzędu