1 / 0

MŚJ Eugene 2014: Swoboda piąta, Furmanek siódma

Ewa Swoboda zajęła piąte miejsce w finałowym  biegu na 100 metrów, a Katarzyna Furmanek była siódma w finale rzutu młotem podczas sesji wieczornej drugiego dnia 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów, które obywają się w Eugene.

Ewa Swoboda zajęła piąte miejsce w finałowym biegu na 100 metrów, a Katarzyna Furmanek była siódma w finale rzutu młotem podczas sesji wieczornej drugiego dnia 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów, które obywają się w Eugene.

Awans do finału zawodniczka z Żor zawdzięczała drugiej lokacie w czwartym biegu półfinałowym, w którym uzyskała czas 11.51 (trzeci najlepszy wynik w karierze). Swoboda w finale "setki" osiągnęła rezultat 11.59, który pozwolił jej ostatecznie na zajęcie piątego miejsca. Warto dodać, że podopieczna Iwony Krupy miała najlepszą reakcję startową z całej ósemki finalistek. Polka zapisała się na kartach historii naszej lekkoatletyki jako pierwsza biało-czerwona sprinterka w finale biegu na 100 metrów podczas juniorskiego czempionatu globu. Złoty medal na bieżni w Eugene wywalczyła Brytyjka Dina Asher-Smith (11.23), która na mecie pokonała Ekwadorkę Ángelę Tenori (11.39) i swoją rodaczkę Kaylin Whitney (11.45).

Przed Ewą Swobodą w Eugene jeszcze występy w biegu sprinterskim na 200 metrów (eliminacje dziś wieczorem czasu warszawskiego, Polka pobiegnie w pierwszej serii około) oraz w sztafecie 4 x 100 metrów. W sierpniu utalentowana zawodniczka ze Śląska wystartuje w igrzyskach młodzieży w Nankin.

Katarzyna Furmanek w finale rzutu młotem zajęła siódme miejsce z wynikiem 61.93. Zawodniczka KKL Kielce miała wyrównaną serię: 60.02-61.91-x-61.22-61.93-x. Zwyciężyła bezkonkurencyjna w Eugene Ukrainka Alona Szamotina, która w najlepszej próbie posłała młot na odległość 66.05. Srebro wywalczyła aktualna mistrzyni świata juniorek młodszych Węgierka Réka Gyurátz (64.68), a brąz, dzięki próbie z ostatniej serii, Greczynka Iliána Korosídou (63.67) zabrała Francuzce Audrey Ciofani (63.30).

Do finału skoku wzwyż nie udało się awansować Damianowi Nowickiemu. Zawodnik białostockiego Podlasia w pierwszych próbach zaliczył 2.00 i 2.05, a następnie miał trzy zrzutki na wysokości 2.10. Minimum kwalifikujące do finału wynosiło 2.19 ale konkursy eliminacyjne w obu grupach zakończono po skokach na 2.14. Awans do walki o medale, którą zaplanowano na 25 lipca, dawało pokonanie, w pierwszej próbie, wysokości 2.10.

Wyniki: Eugene