Menu
1 / 0
Aktualności /

"Trening siły i mocy w LA konkurencjach biegowych. Założenia teoretyczne, implikacje praktyce"

Polski Związek Lekkiej Atletyki poleca książkę "Trening siły i mocy w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych. Założenia teoretyczne, implikacje praktyczne."

Polski Związek Lekkiej Atletyki poleca książkę "Trening siły i mocy w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych. Założenia teoretyczne, implikacje praktyczne."

 


Nowatorstwo tej publikacji polega na kompleksowym zebraniu materiału, którego głównym założeniem jest zaprezentowanie nowego spojrzenia na możliwości optymalnego rozwoju i wykorzystania potencjału siłowego zawodnika w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych, ze szczególnym uwzględnieniem biegów długich.


Okładka książki

Książka zawiera wskazania nowej drogi do poprawy wyników w biegach długich i maratonie przez zastosowanie nowych technik treningowych: treningu siły maksymalnej, treningu plyometrycznego czy treningu szybkości maksymalnej. Dotychczas były one kojarzone tylko z biegami sprinterskimi i przez płotki. Badania z ostatnich lat wyraźnie wskazują, że poprawa w biegach długich nie nastąpi tylko przez zwiększenie pułapu VO2max czy polepszenie ekonomii biegu. Decydującym czynnikiem wydaje się zwiększenie progu przemian beztlenowych, co wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem intensywności wysiłku, w tym przypadku rozwijanej prędkości biegu. Zwiększenie prędkości nastąpi przez zmianę struktury wewnętrznej wykonywanego zadania ruchowego (biegu), przez zastosowanie treningu siły i mocy z ćwiczeniami plyometrycznymi włącznie.

Materiał zawarty w tej publikacji opiera się na kompleksowej, także kompilacyjnej analizie badań naukowych ośrodków z całego świata z ostatnich 15–20 lat. Większość tych badań przedstawia zmiany mechaniki biegu (poprawę efektywności ruchu) pod wpływem stosowania nowych dla tych konkurencji technik treningu siły i treningu mocy.

Praktyczny wymiar publikacji, tak ważny dla pracy trenerskiej, stanowią treści przekazane w rozdziałach 5-9, w których ukazane są różne aspekty treningu siłowego w całorocznym cyklu szkoleniowym.

Autorami książki są:

Marek Fostiak

Wykładowca AWFiS w Gdańsku, Wyższej Szkoły Sportowej w Łodzi. Trener reprezentantów Polski i medalistów Mistrzów Polski w sprincie. Autor wielu publikacji z zakresu teorii i metodyki treningu sportowego.

Krzysztof Maćkała

Pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Trener i wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Kanady w biegach krótkich i biegach przez płotki. Autor wielu międzynarodowych publikacji z zakresu treningu w lekkoatletyce.

Paweł Kowalski

Pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Trener kadry narodowej w siedmioboku kobiet. Wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (1996-2004). Autor wielu programów dydaktycznych w zakresie teorii i metodyki lekkoatletyki.                             

Książkę można nabyć:

Wyższa Szkoła Sportowa w Łodzi
ul. Milionowa 12, 93-193 Łódź
http://www.wss.lodz.pl/ / dziekanat@wss.lodz.pl
Tel/Fax.: 42 254 05 91

Powrót do listy

Więcej