1 / 0

PE na 10 000 m: Polki 4., Lewandowska 5.

W 19. Pucharze Europy na dystansie 10 000 m rozgrywanym we włoskim Chia-Puia Iwona Lewandowska zajęła wysokie piąte miejsce indywidualnie oraz czwarte wspólnie z Pauliną Kaczyńską i Dominiką Napieraj w drużynie.

Zawody rozgrywane na Sardynii w temperaturze 30 st. C nie mogły przynieść bardzo dobrych wyników.
Bieg pań wygrała Trihas Gebre (Etiopka reprezentuje barwy Hiszpanii od 10 miesięcy) 32:14.94 przed Włoszką Valerią Straneo 32:32.41 i Brytyjkami Lily Partridge 33:02.03 oraz Jess Coulson 33:03.03. Lewandowska wyprzedziła na finiszu medalistkę mistrzostw świata Jeļenę Prokopčukę z Łotwy. Włocławianka uzyskała czas 33:04.68 (trzeci w karierze). Paulina Kaczyńska z wynikiem 33:46.29 była czternasta, a Dominika Napieraj (34:09.45) dwudziesta.
Drużynowo zwyciężyły Brytyjki 1:39:23.86 (indywidualne lokaty: 3-4-7), przed Hiszpankami 1:39:44.91, Włoszkami 1:39:58.66 i Polkami 1:41:00.42 (sklasyfikowano 7 zespołów).

Iwona Lewandowska po raz czwarty uczestniczyła w pucharze, wcześniej zajmowała lokaty: 18 (2011), 11 (2012) i 13 (2014). Paulina Kaczyńska i Dominika Napieraj debiutowały. Najwyższe miejsce z Polek w historii pucharu zajęła Karolina Jarzyńska, czwarta przed rokiem. W Chia-Puia nasze panie po raz pierwszy zostały sklasyfikowane jako zespół.

W biegu B mężczyzn Marek Skorupa z czasem 30:10.22 (w łącznej klasyfikacji obu serii 17. miejsce) uległ jedynie Ukraińcowi Mykoli Nyżnikowi (30:02.72), trudne warunki zmogły 21-letniego Pawła Szostaka, który nie dotarł do mety. Kontuzja wyeliminowała ze startu Yareda Shegumo.
Po raz trzeci w pucharze triumfował Polat Kemboi Arıkan, Kenijczyk w barwach Turcji, 28:09.47, wyprzedzając Hiszpana Juana Pereza (28:25.66) oraz Włocha Jamela Chatbi (28:39.01). Dominowali zawodnicy urodzeni w Afryce, ich lokaty:1-3-4-5-7.
Drużynowo zwyciężyli Włosi przed Hiszpanami i Turkami.

Podobnie jak przed rokiem tempo wszystkich biegów nadawali reprezentanci Afryki.

Pełne wyniki:    PE 10 000 m