1 / 0

3 finały Polaków w II dniu MŚ U-18

W drugim dniu Mistrzostw Świata U-18 w Cali Maja Ślepowrońska zajęła czwarte miejsce wyrównując rekord Polski w pchnięciu kulą, Patryk Baran ukończył dziesięciobój na siódmej pozycji, a Klaudia Siciarz była ósma w biegu przez płotki.

W finale pchnięcia kulą po pierwszej kolejca Maja Ślepowrońska z wynikiem 16.85 zajmowała drugą lokatę, ale ostatecznie – zgodnie z przewidywaniami – na podium stanęły trzy panny „R” mające już w karierze wyniki ponad 18 m. Zwyciężyła Niemka Julia Ritter 18.53, Polka w czwartej kolejce osiągnęła odległość 17.41 wyrównując należący do niej rekord kraju – do brązu zabrakło zaledwie 8 cm. Nikola Sułek zajęła 10 miejsce z rezultatem 16.17.

Patryk Baran rozpoczał drugi dzień rywalizacji od poprawienia czasem 13.93 (+0.2 m/s) rekordu życiowego w biegu 110 m przez płotki (poprzedni 13.98), szybsi byli tylko Sam Talbot (GBR) 13.79 i Ludovic Besson (FRA) 13.86. Zawodnik z Tczewa awansował na piąte miejsce w klasyfikacji.
Po zmianie od bieżącego roku ośmioboju na dziesięciobój nowymi konkurencjami dla wieloboistów są rzut dyskiem i skok o tyczce. W tej pierwszej Patryk zwyciężył w słabszej grupie, w drugiej próbie ustanowił rekord życiowy 39.80 (poprzedni 38.83), a po trzeciej nie ukrywał radości z rezultatu 41.81 (ósme miejsce), zwyciężyli Estończycy Hans-Christian Hausenberg 47.22 przed Martinem Moldau 45.10. Po 7 konkurencjach Polak awansował na 4 pozycję.
Konkurs skoku o tyczce nasz zawodnik kończył jako ostatni wygrywając słabszą grupę, wynikiem 4.10 o 20 cm poprawił życiówkę, po 4.70 zaliczyli Belg Jan Vanlierde i faworyt wieloboju Niemiec Niklas Kalb. Patryk spadł na szóste miejsce w klasyfikacji.
W rzucie oszczepem Polak miał problemy z silnym przeciwnym wiatrem, tylko jego pierwsza próba na odległość 42.73 (RŻ 49.25) była mierzona, w drugiej - w granicach 45 m – sędziowie uznali, że oszczep nie zaznaczył pierwszego śladu grotem. 18 rywali rzuciło dalej, a lider tabel światowych Niklas Kaul osiągnął aż 78.20 wychodząc na prowadzenie przed ostatnią konkurencją.
W biegu na 1500 m po większości zawodników było widać zmęczenie dwudniową rywalizcją w bardzo wysokiej temperaturze, jedynie Litwin Ernest Kolenda „złamał” cztery i pół minuty (4:18.79), Patryk osiągnął 23 czas (5:16.19), wicelider Hausenberg uzyskał tylko 5:33.43.

Ostatecznie zwyciężył Kaul z nowym rekordem mistrzostw 8002 pkt, Patryk Baran z rezultatem 7183 pkt zajął 7 miejsce. Potwierdził swój olbrzymi talent - aż w 5 konkurencjach indywidualnych poprawił rekordy życiowe, ale słabsze starty w dwóch ostatnich sprawiły, że do rekordu Polski Szymona Czapiewskiego zabrakło 83 pkt.

Klaudia Siciarz wystąpiła w finale 100 m przez płotki zajmując 8 miejsce (13.75), wygrała niespodziewanie Maribel Vanessa Caicedo (ECU) 13.04 (+0.1), w poprzedniej rundzie Polka czasem 13.50 poprawiła rekord życiowy.

W półfinałach biegu na 400 m Natalia Kaczmarek czasem 54.25 aż o 0.63 sekundy poprawiła rekord życiowy, tylko 8 zawodniczek było szybszych od niej (od finału dzieliło ją 0.32 s). Najszybsza była Lynna Irby (USA) 52.77.

W bardzo silnej serii na tym samym dystansie Tymoteusz Zimny zajął 6 miejsce, ale czasem 47.53 (12 czas półfinałów) aż o 0.52 s poprawił środowy rekord życiowy. Jamajczyk Christopher Taylor uzyskał 45.30 - najlepszy czas na świecie w br.

W kwalifikacjach skoku o tyczce Agnieszka Kaszuba w trzeciej próbie zaliczyła 3.80, awans do finału zapewniało pokonanie tej wysokości w drugiej próbie.

W sesji porannej skoczek wzwyż Maciej Grynienko zapewnił sobie udział w finale po zaliczeniu 204 cm (11 miejsce).

W kwalifikacjach rzutu młotem Radosław Sikora awansował do finału po poprawieniu wynikiem 71.53 rekordu życiowego (10 odległość).

Bardzo dobrze spisała się Oliwia Olszok w I rundzie biegu na 800 m, druga lokata w serii z czasem 2:09.05 zapewniła jej start w półfinale.

Klaudia Adamek wystąpiła w I rundzie stumetrówki, z czasem 12.02 zajęła 26 miejsce w rankingu.

Pełne wyniki:     CALI