1 / 0

91. MPS: wysokie skoki Lićwinko i Wojciechowskiego

Kamila Lićwinko skoczyła wzwyż 1.98, a Paweł Wojciechowski 5.70 o tyczce w drugim dniu rozgrywanych na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie 91. Mistrzostw Polski Seniorów.

Kamila Lićwinko w pierwszych próbach skakała 1.82, 1.89 (tym wynikiem zapewniła sobie wygraną) i 1.93. Po pokonaniu tej ostatniej wysokości halowa mistrzyni świata zaanonsowała, że będzie atakować poprzeczkę na 1.98 – o centymetr wyżej od jej najlepszego tegorocznego rezultatu. Polce udało się dokonać tej sztuki w trzecim podejściu. Film ze skoku opublikowaliśmy na profilu PZLA na Instagramie. Wynik Lićwinko jest jej nowym najlepszym wynikiem w sezonie 2015 oraz nowym rekordem mistrzostw Polski seniorów. Zawodniczka Podlasia Białystok atakowała – trzykrotnie – 2.00. Drugie miejsce wyskakała czołowa polska wieloboistka Izabela Mikołajczyk – zawodniczka Warszawianki skoczyła dziś 1.86. Z taką samą wysokością brąz wywalczyła Aneta Rydz.

W skoku o tyczce ponownie w tym sezonie z bardzo dobrej strony zaprezentował się Paweł Wojciechowski. Zawodnik ze stolicy Kujaw i Pomorza w pierwszych skokach pokonywał poprzeczkę zawieszoną na 5.40, 5.60 i 5.70. Rekordzista Polski miał trzy zrzutki na 5.80. Srebrny medal zdobył Robert Sobera, który skoczył 5.60. Sukces tym cenniejszy, że w czasie rozgrzewki Sobera złamał tyczkę, a zawodnikowi potrzebna była pomoc lekarska. Na trzecim stopniu podium stanął Piotr Lisek – 5.40 (skoczone w pierwszej próbie, jedyny dobry skok w konkursie).

Pierwszym finałem dnia był rzut dyskiem mężczyzn. Z silnym wiatrem najlepiej poradzili sobie zdecydowani faworyci konkursu – Piotr Małachowski w najdalszym rzucie uzyskał odległość 65.60, a Robert Urbanek 64.02. Z brązowym medalem wyjedzie z Krakowa Paweł Pasiński – dziś 59.69. Małachowski, zawodnik wrocławskiego Śląska, zdobył swój dziesiąty złoty medal krajowego czempionatu.

- Rzucałem słabo, warunku były na 67 – 67.5 – mówił w wywiadzie po konkursie mistrz Polski.

Paweł Fajdek zwyciężył w konkursie rzutu młotem uzyskując wynik 79.74 (dzięki dzisiejszemu rzutowi do mistrza świata z Moskwy należy 10 najlepszy rezultatów na świecie w sezonie 2015). Podopieczny Czesława Cybulskiego zdeklasował w Krakowie rywali – drugie miejsce zajął Wojciech Nowicki z wynikiem 73.80, a trzeci był Arkadiusz Rogowski ze stołecznej Skry z rezultatem 68.80.

Nie było niespodzianki w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki panów. Złoty medal zdobył Patryk Dobek, który wyraźnie zwalniając na ostatnich metrach uzyskał na mecie czas 50.80. Wicemistrzem kraju został Marcin Jabłoński (51.12), a brązowy medal wywalczył Paweł Gwiazdoń – 51.32. Drugi i trzeci zawodnik na linii mety poprawili rekordy życiowe, a czwarty Jakub Smoliński uzyskał czas słabszy zaledwie o 0.01 sekundy od brązowego medalisty.

W rywalizacji kobiet na pierwszym miejscu na ostatnią prostą wbiegła Joanna Linkiewicz. Zawodniczka z Wrocławia prowadzenia nie oddała już do mety zdobywając złoty medal z czasem 56.38. Srebro – podobnie jak rok temu w Szczecinie – wywalczyła Emilia Ankiewicz (57.02). Na trzecim stopniu podium rywalizację ukończyła Tina Matusińska – 57.13.

Medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy Patrycja Wyciszkiewicz kontrolowała bieg na 400 metrów i zdobyła na tym dystansie w Krakowie złoto. Zawodniczka z Poznania jako jedyna złamała 52 sekundy uzyskując na mecie 51.95. Srebrny medal wywalczyła, z nowym rekordem życiowym 52.13, Iga Baumgart. Na trzecim miejscu finiszowała Justyna Święty – 52.53. Bez medalu obrończyni tytułu – Małgorzata Hołub była dziś piąta z czasem 53.11.

Świadkami pięknej sportowej walki byliśmy w biegu na 400 metrów panów. Gdy biegnący na środkowych torach Jakub Krzewina i Kacper Kozłowski walczyli o zwycięstwo zaatakował na ósmym torze Łukasz Krawczuk i to właśnie on na mecie cieszył się ze złotego medalu. Zawodnik wrocławskiego Śląska uzyskał czas 46.21. Srebrny medal zdobył Krzewina, któremu zmierzono czas 46.36. Z brązem wyjedzie z Krakowa Kacper Kozłowski, który drugie miejsce na podium przegrał zaledwie o 0.02 sekundy.

W biegu finałowym na 800 metrów na 300 metrów przed metą od stawki oderwali się nasi mistrzowie Europy – Marcin Lewandowski, Adam Kszczot i Artur Kuciapski. Na ostatniej prostej liderem był już Kszczot, który bez problemu wywalczył kolejny w karierze tytuł mistrza kraju uzyskując na mecie czas 1:46.70. Za jego plecami finiszował Marcin Lewandowski – 1:47.32. Pół sekundy za biegaczem bydgoskiego Zawiszy linię mety przekroczył Artur Kuciapski – dziś 1:47.94.

W biegu na 800 metrów na 200 metrów przed metą zaatakowała Joanna Jóźwik. Podopieczna Andrzeja Wołkowyckiego nie oddała prowadzenia już do mety, na którą wpadła z czasem 2:02.99. Za jej plecami pełną oddania walkę toczyła Angelika Cichocka, która była bliska dogonienia zawodniczki ze stolicy ale ostatecznie zdobyła srebro – 2:03.28. Brązową medalistką 91. Mistrzostw Polski Seniorów została Syntia Ellward – 2:04.72.

Drugi dzień zmagań w Krakowie kończyły biegi rozstawne 4 x 100 metrów. W gronie kobiet złote medale zdobyły panie z KS AZS-AWF Wrocław – zespół z Dolnego Śląska biegnący w składzie Agata Forkasiewicz, Weronika Wedler, Angelika Stępień, Joanna Linkiewicz uzyskał czas 44.50, lepszy od dotychczasowego klubowego rekordu Polski i rekordu krajowego czempionatu. Poprzedni rekord należał od mistrzostw Grudziądzu w 1988 do zespołu Startu Lublin i wynosił 44.59. Drugie na mecie w Krakowie były panie z Bojarów Białystok (44.72), a trzecie sprinterski Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (44.90).

Wyraźne zwycięstwo w biegu panów odniosła ekipa AZSu Poznań – ekipa ze stolicy Wielkopolski w składzie Remigiusz Olszewski, Jakub Adamski, Artur Zaczek i Adam Pawłowski uzyskała czas 39.66. Wicemistrzami kraju zostali sprinterzy z Podlasia Białystok (40.17), a na trzecim miejscu finiszowali gospodarze mistrzostw czyli zawodnicy z krakowskiego AZSu-AWFu (40.28).

W eliminacjach sprintu na 200 metrów (finał jutro) najlepiej spisali się Karol Zalewski (20.87) oraz Anna Kiełbasińska (23.24w).

Pełne wyniki: Kraków