1 / 0

91. MPS: dobre wyniki na koniec mistrzostw

W ostatnim dniu rozgrywanych w Krakowie 91. Mistrzostw Polski Seniorów daleko latał młot rzucany przez Anitę Włodarczyk, Artur Noga w biegu przez płotki i Anna Kiełbasińska w sprincie na 200 metrów wypełnili minima PZLA na mistrzostwa świata w Pekinie, a Karolina Kołeczek ponownie przebiegła 100 metrów przez płotki poniżej 13 sekund.

Artur Noga w biegu finałowym na 110 metrów przez płotki uzyskał czas 13.39 i tym samym pierwszy raz w tym sezonie wypełnił wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata do Pekinu. Film z finiszowymi metrami rywalizacji dostępny jest na profilu PZLA na Instagramie. Wicemistrzem kraju został Damian Czykier, który uzyskał czas 13.73 i zaledwie o 0.02 sekundy pokonał na linii mety Dominika Bochenka. Dla Nogi dzisiejszy złoty medal jest jego szóstym krążkiem mistrzostw Polski seniorów z najcenniejszego kruszcu.

Równie szybko było w biegu kobiet. Karolina Kołeczek w finałowej rywalizacji odniosła zdecydowane zwycięstwo ponownie w tym sezonie uzyskując czas 12.92. Płotkarka z Sandomierza trzeci raz w sezonie uzyskała wynik lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata w Pekinie. Wicemistrzynią kraju została Urszula Bhebhe (13.49), a brązowy medal wywalczyła Katarzyna Hyjek – 13.63.

W iście sprinterskim tempie na ostatniej prostej do mety biegu na 1500 metrów zmierzała Sofia Ennaoui, która dzielnie odpierała atak Angeliki Cichockiej. Nasza młodzieżowa wicemistrzyni Europy uzyskała na mecie czas 4:12.12, a halowa wicemistrzyni kontynentu 4:12.71. Podium uzupełniła Danuta Urbanik – 4:13.73. Wartym odnotowania jest fakt, że dla zwyciężczyni to pierwszy w karierze medal seniorskich mistrzostw kraju na stadionie.

W Krakowie na dystansie 200 metrów zaimponowała Anna Kiełbasińska. Zawodniczka AZSu-AWFu Warszawa w drugiej połowie prostej odskoczyła Marcie Jeschke i na metę wpadła w znakomitym czasie 22.94. Rezultat ten jest oczywiście lepszy od wskaźnika PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata oraz jest jedenastym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Srebro zdobyła Marta Jeschke (23.27), a brąz Weronika Wedler (23.50).

Karol Zalewski powiększał swoją przewagę nad rywalami w finałowym biegu na 200 metrów z każdym kolejnym metrem dystansu i na metę wpadł w czasie 20.47. Za jego plecami walkę o srebro i brąz stoczyli Kamil Kryński (20.91) i Adam Pawłowski (20.96). Dla Zalewskiego, trenowanego przez Zbigniewa Ludwichowskiego, to już trzeci z rzędu tytuł mistrza kraju w sprincie na 200 metrów.

Anita Włodarczyk po pierwszym rzucie na odległość 73.63 w drugiej serii zaimponowała uzyskując rezultat 78.24 – to jej szósty wynik w karierze i jednocześnie rekord mistrzostw Polski. W kolejnych próbach młociarka Skry Warszawa posyłała młot na 76.37 i 76.76 (z piątej i szóste próby zawodniczka Krzysztofa Kaliszewskiego zrezygnowała). Na srebrnym i brązowym miejscu rywalizację ukończyły podopieczne Czesława Cybulskiego – druga była Joanna Fiodorow (69.44), a trzecia Malwina Kopron (67.74).

Najwyżej wzwyż skakał dziś Sylwester Bednarek – zawodnik z Łodzi w drugiej próbie pokonał 2.25 i miał trzy strącenia na 2.30. Wicemistrzem Polski został Szymon Kiecana (2.22), a brązowym medalistą Wojciech Theiner (2.18).

Złotą medalistką mistrzostw Polski seniorów w skoku o tyczce została Justyna Śmietanka, która wyrównała rekord życiowy skacząc 4.20 i trzykrotnie strąciła poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.30. Wicemistrzynią kraju została Olga Frąckowiak (4.10), a trzecia rywalizację ukończyła Katarzyna Cerbińska (3.90). W Krakowie skacząc 3.90 15-letnia Julia Oberda poprawiła nieoficjalny rekord Polski młodziczek w skoku o tyczce.

Zdecydowane zwycięstwo w biegu na 1500 metrów odniósł Grzegorz Kalinowski. Lider polskich tabel, zawodnik MKL-u Toruń, kontrolował bieg i finiszował pierwszy z czasem 3:45.51. Srebro, po ataku w połowie ostatniej prostej, wywalczył Szymon Krawczyk – 3:46.89. Trzecią lokatę zajął Krzysztof Żebrowski – zwycięzca biegu na 5000 metrów z pierwszego dnia czempionatu – uzyskał na krakowskiej bieżni czas 3:47.10.

Złoto w skoku w dal kobiet obroniła Teresa Dobija, która w piątej kolejce uzyskała 6.43 i wyprzedziła dotychczasową liderkę zmagań Karolinę Zawiłe legitymującą się rezultatem 6.37. Brązową medalistka została Ewa Rosiak – 6.20.

Mistrzem Polski seniorów w skoku w dal został na stadionie krakowskiej AWF Tomasz Jaszczuk, który w najlepszej próbie skoczył 7.87. Srebro wyskakał dziś Krzysztof Tomasiak (7.65), a brąz w szóstej serii zapewnił sobie, wynikiem 7.59, Andrzej Kuch.

W pchnięciu kulą swoją dominację w Polsce podkreślił Tomasz Majewski, który w najlepszej próbie uzyskał wynik 20.80. Rekord życiowy ze stadionu wyrównał wicemistrz Polski Michał Haratyk, który pchnął na swoim domowym stadionie 19.95. Brązowy medal dzięki próbie w ostatniej serii na 19.75 wywalczył Konrad Bukowiecki. Poziom konkursu był bardzo wyrównany – czwarty Rafał Kownatke i piąty Mateusz Mikos uzyskali 19.73. Majewski zdobył dziś trzynaste złoto mistrzostw Polski – o jedno więcej wywalczały mistrz olimpijski z Monachium Władysław Komar.

Mistrzynią Polski w rzucie dyskiem została Żaneta Glanc – obrończyni tytułu prowadziła przez pierwsze dwie kolejki z wynikiem 57.81, a w trzeciej serii wyprzedziła ją Joanna Wiśniewska rzucając 58.11. Glanc na rzut rywalki odpowiedziała dopiero w szóstej kolejce gdy posłał dysk na 59.30. Rezultat ten pozwolił podopiecznej Jerzego Sudoła wywalczyć kolejne złoto mistrzostw kraju. Brązowy medal wywalczyła w Krakowie robiąca stałe postępy 20-letnia Daria Zabawska – kontynuująca rodzinne tradycje lekkoatletyczne miotaczka białostockiego Podlasia rzuciła dziś 57.22.

W biegu panów na 3000 metrów z przeszkodami przez większość dystansu na prowadzeniu, ze sporą przewagą, byli Mateusz Demczyszak i Krystian Zalewski. Na dwa koła przed końcem dystansu od Demczyszaka oderwał się Zalewski i nie oddał już prowadzenia do mety zdobywając złoty medal z czasem 8:35.48. Wicemistrzem został Demczyszak, który stracił do zwycięzcy nieco ponad 2 sekundy – 8:37.72. Z brązowego medalu cieszył się Marek Skorupa, klubowy kolega zwycięzcy – 8:52.37.

Na tym samym dystansie w gronie pań z dużą przewagą zwycięstwo odniosła obrończyni tytułu Katarzyna Kowalska, która uzyskała czas 9:55:39 i na mecie pokonała Matyldę Kowal (10:10.63) oraz Mariolę Ślusarczyk (10:18.87). Najlepsze zawodniczki dekorowała znakomita polska tenisistka, półfinalistka Wimbeldonu, Agnieszka Radwańska.

Tradycyjnie ostatnią konkurencją mistrzostw kraju jest bieg rozstawny 4 x 400 metrów. W gronie kobiet zespół AZS-AWF Warszawa (Dominika Muraszewska, Weronika Wyka, Emilia Ankiewicz, Joanna Jóźwik) uzyskał czas 3:34.98 i pokonał AZS-AWFiS Gdańsk (3:39.40) oraz AZS-AWF Katowice (3:40.40).

Najlepszym zespołem sztafetowym w gronie panów okazał się Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław – biegnąc w składzie Piotr Kuśnierz, Marcin Marciniszyn, Jakub Krzewina, Łukasz Krawczuk uzyskał na mecie czas 3:06.66. Po świetnym finiszu Artura Kuciapskiego srebro zdobył zespół ze stołecznych Bielan – AZS-AWF Warszawa 3:08.03. Brązowy medal w rywalizacji sztafet wywalczyli akademicy z AZS-AWF Wrocław – 3:08.24.

Pełne wyniki: Kraków