1 / 0

Konrad Bukowiecki wschodzącą gwiazdą lekkoatletyki!

Konrad Bukowiecki – tegoroczny mistrz Europy juniorów w pchnięciu kulą oraz wielokrotny rekordzista świata w tej konkurencji – został wybrany wschodzącą gwiazdą europejskiej lekkoatletyki. Wyniki corocznego plebiscytu European Athletics ogłoszono podczas uroczystej gali Golden Tracks w Lozannie.

Urodzony w 1997 roku Bukowiecki w sezonie 2015 był nie tylko mistrzem Europy juniorów ale zajął również znakomite szóste miejsce w halowym czempionacie Starego Kontynentu w Pradze. Start w stolicy Czech zawodnik Gwardii Szczytno okrasił ustanowieniem halowego rekordu Europy juniorów kulą seniorską o wadze 7.26 kg (dwukrotnie, w eliminacjach i finale, pchnął 20.46). Mimo nieudanego startu w mistrzostwach świata w Pekinie, trenowany przez swojego ojca Ireneusza (byłego medalistę halowych mistrzostw Polski w wielobojach), młody zawodnik na koniec sezonu w Zagrzebiu, wynikiem 20.78, ustanowił najlepszy w historii światowej lekkoatletyki wynik uzyskany przez juniora sprzętem o wadze 7.26 kg.

- To był dla mnie znakomity sezon, w którym naprawdę wiele się nauczyłem. Były sukcesy w Pradze, Eskilstunie, kilka razy poprawiałem rekordy Europy, Polski i świata. Niestety w Pekinie na mistrzostwach świata nie było tak jako sobie wymarzyłem ale przecież w przyszłym roku są igrzyska w Rio i tam, mimo iż nadal będę juniorem, chciałbym pokazać się z jak najlepszej strony. – celuję w finał. – powiedział serwisowi PZLA.pl tuż po odebraniu w Lozannie okolicznościowej statuetki Konrad Bukowiecki.

Statuetka, którą otrzymał nasz młody zawodnik (foto: Konrad Bukowiecki)

Niespełna 19-letni polski miotacz jest pierwszym biało-czerwonym lekkoatletą, który wygrał którykolwiek z organizowanych przez European Athletics plebiscytów podsumowujących sezon. Konrad Bukowiecki pokonał sprintera Zharnela Hughesa oraz wieloboistę i oszczepnika Niklasa Kaula.

Lekkoatletami roku na naszym kontynencie zostali rekordzistka Europy i mistrzyniświata w sprincie na 200 metrów Holenderka Dafne Schippers oraz złoty w Pekinie skoczek w dal Brytyjczyk Grega Rutherford. Wśród finałowej trójki nominowanych pań znalazła się rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.