1 / 0

Zwycięstwo Napieraj w Birmingham

W Birmingham Dominika Napieraj jako druga Polka w historii wygrała na Wyspach prestiżowy bieg z serii Great Run, zawodniczka KS AZS AWF Wrocław pokonała trasę półmaratonu w czasie 1:13:39.

Do 18 km Polka rywalizowała z 37-letnią Alessandrą Aguilar i Marią Diaz. Dwie mile przed metą Napieraj oderwała się od Hiszpanek i ukończyła bieg z przewagą 60 m. Pofałdowana trasa odpowiadała naszej zawodniczce, a okazała się zbyt trudną m.in. dla halowej mistrzyni Europy Helen Clitheroe i 35-letniej Włoszki Emmy Quaglia.

Wszyscy komentatorzy telewizyjni z Brendanem Fosterem (b. rekordzista świata) na czele byli pod dużym wrażeniem swobody, z jaką Dominika pokonała utytułowane zawodniczki. Foster określił ją jako kolejnego "underdoga z Polski" (po triumfie Iwony Lewandowskiej w Great Ireland Run w Dublinie 2014), ktory zaskoczył organizatorow swoim zwycięstwem.

W wywiadzie po biegu podopieczna trenera Jacka Wośka podkreśliła, że nie liczyła na zwycięstwo. Chciała jedynie utrzymać tempo trzy i pół minuty na kilometr, co nie było łatwe na pagórkowatej trasie. W tym roku pobiła rekord życiowy na 5000 m, w Manchesterze uzyskała 15:54.24. W przyszłości chce częściej startować w biegach ulicznych, z mistrzostwami świata w półmaratonie i na pełnym dystansie maratońskim włącznie.

Dla Dominiki Napieraj był to trzeci półmaraton w karierze – pierwszy w silnej obsadzie zagranicą (w 2014 r. we Wrocławiu uzyskała 1:19:25).

Bieg mężczyzn wygrał Brytyjczyk Chris Thompson, wicemistrz Europy na 10 000 m z 2010 r., w czasie 63:00 wyprzedzając o dwie sekundy Hiszpana Ayada Lamdassema.