1 / 0

21 medali w mistrzostwach świata IPC

21 medali (9 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych) zdobyli reprezentanci Polski w mistrzostwach świata lekkoatletów niepełnosprawnych (IPC) zakończonych w Ad-Dausze.

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła szóste miejsce. W 212 konkurencjach największy dorobek zanotowały Chiny (41-26-18), Rosja (24-21-24), USA (13-16-10), Wielka Brytania (13-9-9) i Tunezja (11-3-1).
Za Polską uplasowały się kolejno: Brazylia, Australia, Niemcy i Francja; w MŚ udział wzięli zawodnicy ponad 100 państw.

Gwiazdą pierwszego formatu naszego zespołu była Barbara Bieganowska-Niewiedział, która zdobyła trzy złote medale (400 m, 800m i 1500 m). Poza medalami Polacy wpisali się również na listy rekordzistów: oficjalny rekord świata w skoku wzwyż ustanowił Maciej Lepiato, nieoficjalne rekordy świata były dziełem kulomiotów - Bartosza Tyszkowskiego i Janusza Rokickiego. Do Michała Derusa należy obecnie rekord mistrzostw świata w biegu na 100 m.

- Były to pierwsze zawody, w których zawodnicy walczyli o kwalifikacje dla swojego kraju na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Cieszy zdobycie pierwszych 11 kwalifikacji dla naszej reprezentacji – stwierdził Zbigniew Lewkowicz, trener – koordynator Kadry Narodowej.