1 / 0

Wieści LA ze świata

W San Giorgio su Legnano, w pierwszym tegorocznym biegu przełajowym należącym do cyklu IAAF Cross Country Permit, Krystian Zalewski, wicemistrz Europy w biegu przeszkodowym, zajął dziewiąte miejsce na dystansie 10 km.

Silnie obsadzoną rywalizację mężczyzn w 59. Campaccio Classica del Cross wygrał Imane Merga, przełajowy mistrz świata ’11, przed Yasinem Hajim, przełajowym mistrzem świata juniorów ’15, Etiopczycy uzyskali jednakowy czas 28:50, wyprzedzając Kenijczyków Jairusa Birecha (28:54) i Thomasa Longosiwę (29:03). Krystian Zalewski osiągnął rezultat 29:45 będąc trzecim z Europejczyków, za Włochami Stefano La Rosą (29:29) i Yemaneberhanem Crippą (29:30).
Niezrażony porażką Farah zapowiedział atak na halowy rekord świata na 3000 m podczas mityngu IAAF World Tour w Glasgow (20 lutego).
Wśród pań na dystansie 6 km zwyciężyła Kenijka Alice Aprot (18:56 – rekord trasy) pokonując znacznie bardziej znane rywalki: Ruth Jebet (Bahrajn) oraz Linet Masai i Mercy Cherono (obie Kenia).

Trasa przełajowa w San Giorgio su Legnano jest jedną z najbardziej znanych w Europie, w 1979 r. triumfował na niej (11 km) Bronisław Malinowski a w 1985 r. (12 km) – Bogusław Mamiński. W 2006 r. była miejscem 13. Mistrzostw Europy.

Edynburg
Tym razem bez polskich lekkoatletów rozegrano trójmecz w biegach przełajowych zakończony zwycięstwem Brytyjczyków (125 pkt), przed Europą (197) i Stanami Zjednoczonymi (232).
Pierwszy od pięciu latach start Mo Faraha w biegu przełajowym zakończył się jego porażką, o dwie sekundy, z Amerykaninem Garrettem Heathem, który zanotował trzecie z rzędu zwycięstwo w Holyrood Park. Najszybszy z teamu Europy, Włoch Lorenzo Dini, był ósmy. Bieg pań wygrała wicemistrzyni Europy Brytyjka Kate Avery.

Kagoshima
Japończyk Yuki Kawauchi, bardzo pracowity najszybszy amator-maratończyk na świecie, sezon 2015 zakończył grudniowym startem w Fukuoce, a już 10 stycznia zwyciężył w maratonie Ibusuki Nanohana bijąc czasem 2:15:14 rekord trasy.

Po drugim styczniowym weekendzie wysoko w tabelach światowych plasują się Rosjanie (wykluczeni ze startu w HMŚ w Portland). Są liderami m.in. w pięciu konkurencjach skokowych: wzwyż – Marija Kuczina (1.91) i Michaił Wierowkin (2.29), w trójskoku – Wiktorija Prokopienko (13.90) i Ljukman Adams (16.92) oraz w skoku w dal – Kirył Sucharjew (8.07).
Pierwszym kulomiotem, który w br. przekroczył granicę 20 m został Chorwat Stipe Žunić (20.37).