1 / 0

Fakty z zagranicznych hal i stadionów

W miniony weekend w halach lekkoatletycznych na świecie padło wiele interesujących rezultatów – chyba najciekawiej prezentują się te uzyskane w skoku o tyczce.

Reno (USA)

Sezon znakomicie rozpoczyna mistrz świata w skoku o tyczce z Pekinu Shawn Barber. 2 stycznia Kanadyjczyk skoczył 5.88, a w piątek 15 stycznia stał się dziewiątym w historii tyczkarzem, który w hali skoczył 6 metrów. Rezultat 6.00 jest oczywiście rekordem Kanady oraz najlepszym wynikiem na świecie w tym roku. W ostatnich latach tak wysoko w hali skakali jedynie Steve Hooker i Renaud Lavillenie. Po piątkowych zawodach Barber wyruszył w podróż do Europy gdzie 23 stycznia wystartuje w Rouen – zmierzy się tam z aktualnym halowym rekordzistą globu. W Reno drugie miejsce, z wynikiem 5.77, zajął Seito Yamamoto, który tym samym ustanowił rekord Japonii. 5.00 skoczył rekordzista świata w wieloboju Ashton Eaton.

Najlepsze panie w Reno, w stanie Newada, skoczyły solidarnie 4.71 – taką wysokością legitymuje się pierwsza trójka zawodów: Amerykanka Sandi Morris, Greczynka Ekateríni Stefanídi oraz druga z reprezentantek USA Mary Saxer.

Kent (USA)

Zaledwie dzień po znakomitym konkursie w Reno pierwszy start w roku 2016 zaliczyła mistrzyni olimpijska z Londynu Jennifer Suhr. Amerykanka w Kent (w stanie Ohio) w trzeciej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.91 – to trzeci najlepszy rezultat w historii tej konkurencji w hali. Rekordzistka świata z hali (5.02 w 2013) atakowała również wysokość 5.03. Na Twitterze lekkoatletka ogłosiła, że jest niemal pewna iż jeszcze w tym sezonie poprawi swoje rekordowe osiągnięcie.

Orelan (FRA)

Niespodziewanym zwycięzcą mityngu tyczkarskiego w Orleanie (zaliczanego do Perche Elite Tour) został Chińczyk Xue Changrui. Zawodnik z Azji rozpoczął zmagania od pokonania w drugiej próbie 5.32, a skończył trzykrotnie strącając 5.90. Ostatecznie zwycięstwo zapewnił mu skok na 5.82 – rezultat ten jest lepszy od dotychczasowego halowego rekordu Chin. Drugie miejsce, z wynikiem 5.67, zajął Grek Konstandinos Filipidis, który niebawem będzie bronił halowego mistrzostwa świata wywalczonego przed dwoma laty w Sopocie.

Najlepsza w konkursie kobiety była Szwedka Angelica Bengtsson – była rekordzistka świata juniorek pokonała poprzeczkę zawieszoną na 4.60.

Merzig (GER)

W cyrku w Merzig zmagania tyczkarzy wygrał Raphael Holzdeppe – niemiecki mistrz świata z 2013 roku skoczył 5.70.

Zaporoże (UKR)

Halowa mistrzyni Europy z Paryża (2011) Ołesia Powch przebiegła 60 metrów w 7.20 i została liderką europejskich tabel na tym dystansie.

Toledo (ESP)

Lucas Bua ustanowił nowy rekord Hiszpanii w biegu na 500 metrów – 1:01.84.

Ostrawa (CZE)

W nowej hali w Ostrawie 20-letni Filip Sasinek uzyskał w samotnym biegu na dystansie 1500 metrów czas 3:41.37. Michaela Hrubá, mistrzyni świata do lat 18, w skoku wzwyż pokonała wysokość 1.88 (atak na 1.91).

Leverkusen (GER)

W mistrzostwach regionu Mateusz Przybylko ustanowił rekord życiowy w skoku wzwyż – 2.29.

Kuldyga (LAT)

Halowy rekord Łotwy na 300 metrów – czasem 34.12 – ustanowił Jānis Leitis. W historii polskiej lekkoatletyki halowej najszybciej ten dystans pokonał Karol Zalewski – 32.82 w 2014.

Lwów (UKR)

W kolejnej odsłonie halowego Memoriału Ołeksija Demjaniuka w gronie kobiet dobry wynik uzyskała zwyciężczyni Oksana Okunewa – wicemistrzyni Europy do lat 23 z 2011 roku pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.93.

Sindelfingen (GER)

Rumun Andrei Toader – rywal Konrada Bukowieckiego – uzyskał w pchnięciu kulą seniorską rezultat 19.53. Przed przybyciem do Niemiec zawodnik pchnął w Bukareszcie „szóstką” 21.67 i ustanowił nowy rekord kraju.

Flagstaff (USA)

Wynikiem 20.36 Nikolas Skarvelis ustanowił nowy rekord Grecji w pchnięciu kulą.

Waszyngton (USA)

Nia Ali, halowa mistrzyni świata, przebiegła 60 metrów przez płotki w 8.12. Gwiazda wieloboju Brianne Theisen-Eaton była trzecia w biegu na 400 metrów z czasem 53.87.  Jasmine Todd uzyskała w sprincie na 60 metrów czas 7.24.

Turku (FIN)

Wilma Murto skacząc o tyczce 4.55 ustanowiła nowy rekord Finlandii juniorek, atakowała – bez powodzenia – także rekord świata w tej kategorii wiekowej (4.64).

Erfurt (GER)

Od biegu na 60 metrów (uzyskał czas 6.60) sezon rozpoczął Julian Reus. Niemiec nie zmiarza startować w halowych mistrzostwach świata w Portland. Podczas zawodów w Erfurcie czołowy oszczepnik świata Thomas Röhler (rekord życiowy 89.27) skoczył wzwyż 1.83.

Antequera (ESP)

Rekord Hiszpanii na 1000 metrów – czasem 2:18.24 – ustanowił Manuel Olmedo.

Osijek (CRO)

Ivan Horvat poprawił wynikiem 5.61 swój własny halowy rekord Chorwacji.

Nathan (AUS)

Rekordzistka świata juniorek w skoku o tyczce Nowozelandka Eliza McCartney wygrała mityng skacząc 4.65.