1 / 0

Joker Cross Cup w Hannut - Nowakowska wysoko

W belgijskim Hannut w zaliczanym do cyklu EA Permit biegu przełajowym Joker Cross Cup wysoką piątą lokatę zajęła zawodniczka LKB im. Braci Petk z Lęborka Dominika Nowakowska.

Zawody w Hannut należące również do cyklu Grand Prix de la Province de Liège mają bogatą historię, po raz pierwszy zostały rozegrane w 1941 r. (z przerwą 1944-45), panie zadebiutowały 36 lat później. Od wielu lat do tej miejscowości w Regionie Walońskim przyjeżdża wielu czołowych zawodników.

W biegu kobiet na dystansie 5,2 km po rocznej przerwie ponownie zwyciężyła Etiopka Birtukan Alemu, rekordzistka świata juniorek w biegu przeszkodowym, w czasie 18:53, na drugiej i trzeciej pozycji finiszowały gospodynie, będące aktualnie w szczycie formy z uwagi na trwający sezon niezwykle popularnych w Belgii biegów przełajowych – młodzieżowa mistrzyni Europy z grudnia 2015 i ubiegłoroczna zwyciężczyni w Hannes Louise Carton (18:59) oraz Veerle Dejaeghere, triumfatorka biegu sprzed 16 lat (19:05). Czwarte miejsce zajęła kolejna Etiopka Lewetegen Sentayelu (19:14).

Dominika Nowakowska z wynikiem 19:21 była trzecią wśród najszybszych Europejek. Jako szósta wpadła na metę naturalizowana Etiopka startująca od czterech lat w barwach Belgii Almensch Belete (19:26). Kolejne polskie zawodniczki uplasowały się na pozycjach – 10. Dominika Napieraj 19:45 oraz 22. Agnieszka Mierzejewska 20:50.

Na pierwszym planie Dominika Nowakowska (nr 25)

W biegu mężczyzn na dystansie 8.8 km ulubieniec gospodarzy Etiopczyk Dame Tasama (28:27) powtórzył ubiegłoroczny sukces. O 5 sekund wyprzedził Kenijczyka Dawida Betta i swego rodaka Teshome Shumi. Najszybszym Europejczykiem został b. mietrz Europy juniorów Belg Jeroen D'Hoedt (29:08). Arkadiusz Gardzielewski, jedyny startujący Polak, finiszował na 14 miejscu z czasem 30:07.