1 / 0

6. MME - złoto Lewandowskiego, brąz Jeschke

Marcin Lewandowski zdobył trzeci złoty medal dla Polski podczas MME w Debreczynie wygrywając bieg na 800m w czasie 1:49.94. Marta Jeschke sięgnęła po brązowy medal na 200m kończąc bieg tuż przed Eweliną Klocek.

200m – półfinał
Obie nasze zawodniczki zajęły drugie lokaty w biegach półfinałowych, Ewelina Klocek (Śląsk Wrocław, trener Jadwiga Zajdel) uzyskała 23.38 (-0.6), ustępując o 9 setnych Francuzce Nelly Banco i wyprzedzając Belgijkę o 1 setną i Brytyjkę o 4 setne. 21-letnia Marta Jeschke (SKLA Sopot, trener Słąwomir Nowak) ustanowiła drugi rekord życiowy w Debreczynie – 23.36 (-0.2), kończąc bieg o 3 setne za Rosjanką Julią Czermoszanską i o 1 setną przed jej rodaczką Jeleną Nowikową i o 9 setnych przed Ukrainką.
200m – FINAŁ
Przy przeciwnym wietrze -1.1 wyraźne zwycięstwo odniosła Czermoszanska (mistrzyni Europy juniorek ’05) – 23.19 wyprzedzając o 1.5 metra zwyciężczynię drugiego półfinału – Banco (23.36). A kolejne miejsca przypadły Polkom, Marta Jeschke wygrała walką o brąz z Eweliną Klocek o trzy setne (23.42 – 23.45), zdobywając czwarty medal dla polskiej drużyny na Mistrzostwach.
Marta jako 17-letnia zawodniczka wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w czasie 24.63. Rok później startowała na MŚ juniorów docierając do półfinału. W 2005 r. zajęła 5 lokatę na ME juniorów na dystansie 100m i była członkinią drużyny 4x100m, która sięgnęła po złoty medal. Tegoroczny sezon rozpoczęła z życiówką 23.87 sprzed dwóch lat. W hali niespodziewanie została mistrzynią Polski wygrywając w czasie 23.86, lepszym od rekordu z sezonu letniego. W pierwszym starcie w sezonie w Bydgoszczy osiągnęła 23.53, poprawiając ten rezultat dwukrotnie w Debreczynie.

Skok wzwyż – FINAŁ
Kamila Stepaniuk
(RŻ 1.90, Podlasie Białystok, trener Janusz Kuczyński) pokonała pierwsze cztery wysokości, z 1.86 włącznie, strącając trzykrotnie 1.89. Zapewniło to jej 5 miejsce w konkursie. Justyna Kasprzycka (AZS-AWF Wrocław) zaliczyła 1.82, dzieląc 10 lokatę z Irlandką. Zwyciężyła faworytka Rosjanka Swietłana Szkolina (RŻ 1.96) pokonując w pierwszej próbie 1.92, przed Greczynką Adonią Steryiou, która z tą samą wysokością uporała się w trzeciej kolejce. Brąz zdobyła Szwedka Ebba Jungmark – 1.89.

Skok o tyczce – FINAŁ
Paulina Dębska
(Ośrodek Skoku o Tyczce Gdańsk, trener Leszek Migda) nie zdołała zbliżyć się do rekord życiowego (4.50) zajmując 5 miejsce z rezultatem 4.20. W pierwszej próbie pokonała 4.00, w drugiej – 4.20 i nie uporała się z 4.30. Zdecydowanie najlepiej dysponowana była Rosjanka Aleksandra Kiriaszowa – 4.50, która wyprzedziłą trzy Niemki, Anny Schultze i Battke (obie po 4.35) i Silke Spiegelburg (rekordzistka świata juniorek) – 4.25.

Skok w dal
Swietnie spisująca się w bieżącym sezonie Joanna Skibińska (AZS Łódź, trener Leszek Lipiński) potrzebowała tylko jednego skoku, aby wynikiem 6.42 (+0.5) pobić o 3 cm życiówkę i z trzecim rezultatem awansować do finału. Najdalej skoczyły faworytki, Czeszka Denisa Scerbova (mistrzyni Europy juniorek ’05) – 6.62 i Rosjanka Jelena Sokołowa (RŻ 6.67) – 6.48.

Rzut młotem – FINAŁ
Malwina Sobierajska
(RŻ 64.92, Podlasie Białystok, trener Robert Dźwigaj) uplasowała się na 6 pozycji osiągając 64.25 (przed dwoma laty odpadła w eliminacjach – 57.33). Anita Włodarczyk (RŻ 66.25, AZS-AWF Poznań), debiutująca na międzynarodowej imprezie mistrzowskiej, zajęła 10 miejsce z wynikiem 62.11. Triumfowała Białorusinka Maria Smaliaczkowa (mistrzyni świata juniorek ’04) – 69.34, przed Czeszką Lenką Ledvonową – 67.63 i Ukrainką Natalią Zołotuchiną – 67.00.

7-bój
Po pierwszej konkurencji siedmioboju, biegu na 100m pł, Kamila Chudzik (AZS-AWFiS Gdańsk) - 14.05 (-1.7), zajęła 5 lokatę ze stratą 42 punktów do prowadzącej Brytyjki Louise Hazel. W skoku wzwyż pokonała wysokość 1.76 (wyżej skoczyły dwie zawodniczki). W kuli ustanowiła rekord życiowy – 13.91 (6 pozycja). W biegu na 200m poprawiła o 2 setne rekord życiowy – 25.20 (-0.6). Po pierwszym dniu plasuje się na 5 pozycji z dorobkiem 3546 pkt. Prowadzi z przewagą 75 pkt Litwinka Viktorija Zemajtyte – 3702 pkt. Kamila ma bardzo zbliżony dorobek do uzyskanego w Toruniu, podczas MP, gdzie ustanowiła życiówkę w 7-boju – 6034 (wówczas po 1 dniu zgromadziła o 2 punkty więcej, osiągając w drugim dniu: 6.00-48.61-2:21.53).

Mateusz Pluta
(AZS-AWF Kraków, trener Piotr Bora) poprawił o jedną setną sekundy rekord życiowy ustanowiony w eliminacjach, ale czas 21.25 (-0.4) wystarczył tylko do 6 miejsca w pierwszym półfinale. Jego kolega klubowy, Krzysztof Jabłoński uzyskał czas 21.31 (-0.2) zajmując 8 lokatę w drugim półfinale.

800m – FINAŁ
Marcin Lewandowski
(RŻ 1:45.52, Ósemka Police, trener Tomasz Lewandowski) był faworytem biegu, mając najlepszy czas w Europie wśród młodziężowców. Pierwsze okrążenie zawodnicy przebiegli w wolnym tempie – 56.76 i na ponad 200 metrów przed metą prowadzenie objął Marcin. Przy wejściu na ostatnią prostą rywale nieco się do niego zbliżyli, ale Polak przed metą powiększył przewagą kończąc bieg w czasie 1:49.94, o 2 metry przed Ukraińcem Oleksandrem Osmołowiczem – 1:50.21, który o 0.10 wyprzedził Francuza Abdesslama Merabeta. Zawiodła trójka Brytyjczyków, którzy nie zdołali sięgnąć po medal. W finale biegało 9 zawodników, dodatkowo dopuszczono Brytyjczyka Graeme Oudney, zapewne poszkodowanego w serii eliminacyjnej. Marcin pokonał ostatnie 200m w bardzo dobrym czasie 25.79 (przy wolnym tempie całego biegu).
Przed dwoma laty Marcin zajął 7 miejsce w MEJ na dystansie 1500m. Przed rokiem podczas meczu z Niemcami ustanowił RP juniorów – 1:46.69. Na MŚJ w Pekinie dzielnie walczył z Afrykanami wychodząc na ostatnią prosta na pierwszej pozycji, ostatecznie zajął 4 miejsce. W tym roku w maju wygrał bieg w Herrerze pokonując Hiszpana Reinę, a w Hengelo wyprzedził mistrza Europy, Brama Soma, przegrywając z mistrzem świata, Wilfredem Bungei, zaledwie o 6 setnych.

10000m – FINAŁ
Trójka Polaków zajęła dwa miejsca w pierwszej ósemce. Artur Kozłowski (RŻ 29:13.51, MULKS-MOS Sieradz, trener Andrzej Rasiak) zajął 7 lokatę z czasem 29:48.20 tuż przed Arkadiuszem Gardzielewskim (RŻ 29:21.34, Śląsk Wrocław, trener Eugeniusz Markowicz) – 29:51.28. Damian Witkowski (Warszawianka) ukończył dystans na 21 pozycji – 32:08.26. Wygrał, aktywny w trakcie biegu, Rosjanin Anatolij Rybakow (mistrz Europy juniorów ’03 i młodzieżowy mistrz Europy ’05 na 5000m) – 29:09.89 przed Holendrem Michelem Butterem – 29:12.95 i Włochem Danielem Meucci – 29:18.26.

Trójskok
Wojciech Lewandowski
skoczył na odległość 15.95 (+0.3), o 4 cm bliższą od rekordu życiowego, awansując do finału z 4 wynikiem. Adrian Świderski (obaj AZS-AWF Wrocław, trenowani przez Zdzisława Kokota) wyrównał życiówkę – 15.88, mając 8 rezultat eliminacji. Minimum do finału wynosiło 15.85, najdalej skoczył Hiszpan Andres Capellan – 16.37.

Rzut dyskiem
Bardzo równą formę zademonstrował Bartosz Ratajczak (RŻ 59.55, AZS-AWF Poznań, trener Jerzy Sudoł) mając 5 mierzonych rzutów pomiędzy 56.90 i 56.36, co wystarczyło do 4 miejsca. Najdalszy rzut oddał w czwartej kolejce wychodząc na 3 pozycję. Ale dwie ostatnie próby Cypryjczyka Apostolosa Parellisa przyniosły mu brązowy medal i popawienie własnego rekord kraju seniorów – 58.16. Wygrał ustanawiając rekord życiowy Niemiec Martin Wierig – 61.10 (brązowy medalista MEJ ’05 i MŚJ ‘06), przed Czechem Janem Marcellem – 58.48. Kamil Grzegorczyk (RŻ 56.60, MKL Szczecin) rzucił na odległość 52.45 zajmując 12 lokatę.

Rzut oszczepem - FINAŁ
Karol Jakimowicz
(AZS-AWFiS Gdańsk, trener Leszek Walczak) poprawił o 85cm rekord życiowy i z wynikiem 74.29 uplasował się  na 6 pozycji. Po czterech mierzinych próbach w piątej miał rzut przekroczony, a z ostatniej musiał zrezygnować. Triumfował, poprawiając o ponad metr życiówkę, Niemiec Alexander Vieweg (drugi na MEJ ’05) – 79.56, przed Łotyszem Karlisem Alainisem – 76.83 i Ukraińcem Oleksandrem Piatnisją – 76.28.

4x400m
Polacy w składzie (Grzegorz Klimczyk, Patryk Baranowski, Piotr Dąbrowski i Kacper Kozłowski) ulegli Rosjanom (3:05.25) w pierwszym biegu eliminacyjnym, uzyskując drugi czas eliminacji – 3:06.23. W finale nasi zawodnicy pobiegną na 5 torze, a Rosjanie na szóstym.

Chód 20 km M
Jakub Jelonek (RŻ 1:25:52, AZS-AWF Kraków, trener Wacław Mirek) zajął 8 pozycję z czasem 1:28:06. Triumfowali Rosjanie Walery Borczin - 1:20:43 przed Andriejem Kriwowem - 1:21:51 i Siergiejem Bakulinem - 1:23:33. Drugi nasz reprezentant, Artur Brzozowski (LKS Znicz Biłgoraj) został zdyskwalifikowany wraz z 4 innymi chodziarzami.