1 / 4

73. PZLA MP U20: w czwartek pięć wskaźników na ME w Borås

73. PZLA MP U20: w czwartek pięć wskaźników na ME w Borås 73. PZLA MP U20: w czwartek pięć wskaźników na ME w Borås 73. PZLA MP U20: w czwartek pięć wskaźników na ME w Borås 73. PZLA MP U20: w czwartek pięć wskaźników na ME w Borås

Mistrzyni i wicemistrzyni Polski w biegu na 400 metrów wypełniły minimum PZLA na mistrzostwa Europy U20 w szwedzkim Borås. Przepustkę do startu w europejskim czempionacie wywalczyli także oszczepnicy – Dawid Wegner i Marek Mucha – oraz skoczkini wzwyż Wiktoria Miąso.

Bieg na 400 metrów kobiet

To był jeden z najciekawszych finałów biegowych drugiego dnia mistrzostw kraju. Pierwsze trzy zawodniczki na mecie (oraz piąta Sara Neuman) znacznie poprawiły rekordy życiowe. Mistrzynią kraju została Aleksandra Wsołek, która o mały włos nie złamała bariery 54 sekund – ostatecznie złoto wywalczyła z czasem 54.01. Wynik ten – podobnie jak rezultat 54.46 uzyskany przez drugą na mecie Kingę Gacką – jest lepszy od wskaźnika na mistrzostwa Europy w Borås. Brązowy medal zdobyła Paulina Zielińska – halowa rekordzista kraju w Raciborzu pobiegła 54.54.

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Zwycięzca Jacek Majewski osiągnął czas 48.03. Wicemistrzem Polski, po dyskwalifikacji drugiego na mecie Dawida Borowika, został Jakub Pająk (48.45). Brązowy krążek zdobył Paweł Bugajski – 48.46.

Bieg na 400 metrów przez płotki

Zdecydowane zwycięstwo w pierwszym biegowym finale czwartku odniosła Julia Janus. Płotkarka z Aleksandrowa Łódzkiego uzyskała czas 60.18 i poprawiła rekord życiowy. Druga linię mety minęła Aleksandra Jachorek (62.74), trzecia była Blanka Zapora – 62.44.

Bliski wypełniania minimum na mistrzostwa Europy był zwycięzca finału A. Gdy pochodzący z usportowionej rodziny Krzysztof Hołub minął linię mety na tablicy wyświetlił się wynik 52.37 – lepszy od wskaźnika PZLA. Po analizie fotofiniszu okazało się, że Lublinianin osiągnął wynik 52.46 i z takim zdobył złoto. Drugie miejsce wybiegał Adam Jakubowski – 53.10. Lider tabel Sebastain Urbaniak poprawił rekord życiowy i zdobył w Raciborzu brąz z wynikiem 53.31.

Bieg na 800 metrów kobiet

Mistrzynią kraju została Zuzanna Bronowska, która osiągnęła czas 2:08.84. Drugie miejsce wywalczyła Alicja Stój (2:09.25), zostawiając w pokonanym polu Oliwię Sarnecką (2:09.50).Bez medalu wyjedzie z Raciborza obrończyni tytułu i liderka tabel na tym dystansie – Milena Korbut zajęła piąte miejsce.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Jakub Augustyniak okazał się najlepszy na dystansie dwóch okrążeń pokonując ten dystans w 1:52.40. Drugi metę minął Adam Masaczyński (1:52.91), a trzeci Krzysztof Turski (1:53.09).

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami kobiet

Wiktoria Klębowska złoty medal zdobyła z czasem 6:38.38. Drugie miejsce wywalczyła Emilia Mikszuta (6:46.41), a trzecie Aleksandra Styś (7:03.33).

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami

Finał rywalizacji na tym dystansie obfitował w rekordy życiowe – te ustanowiła większość startujących, wliczając w to trójkę medalistów. Najlepszy był Adam Kołodziej (5:49.09), który mając bezpieczną przewagę nad rywalami świętować sukces mógł już kilkanaście metrów przed metą. Drugie miejsce zajął Paweł Rapta (5:52.38), a trzecie Kacper Skibiak (5:54.78).

Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet

Najlepszą sztafetą damską okazała się ekipa akademiczek z Olsztyna. Panie osiągnęły czas 47.03. Srebrne medale odebrały sprinterki Podlasia Białystok (47.18), a brązowe SKLA Sopot (47.66).

Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn

Biegnące w dwóch różnych seriach zespoły RLTL ZTE Radom i Stali Ostrów Wielkopolski uzyskały identyczne czasy 42.28. W związku z tym o złocie decydowały tysięczne części sekundy – po dokładnej analizie minimalnie szybsza była sztafeta z Mazowsza (o 0.007). Brązowe medale zdobyli sprinterzy Lubusza Słubice – 42.38.

Chód na 10 000 metrów kobiet

Druga podczas ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Julia Kowalska zdobyła w czwartkowy poranek złoty medal mistrzostw Polski juniorów osiągając czas 52:02.15. Drugie miejsce wywalczyła Wiktora Raś (52:25.96), z którą Kowalska stoczyła na ostatnich okrążeniach ciekawą walkę. Brązowy medal zdobyła Marta Kamińska (54:02.43).

Chód na 10 000 metrów mężczyzn

Podobnie jak przed rokiem we Włocławku zdecydowanie zwycięstwo odniósł Łukasz Niedziałek. Zawodnik WLKSu Iganie Nowe ponownie zdeklasował rywali. Złoto okrasił czasem 43:21.51, lepszym od wyniku drugiego na mecie Arkadiusza Schiedlea o ponad 5 minut (wicemistrz uzyskał 48:29.62). Brązowy medal w Raciborzu wywalczył Tomasz Strzeszewski – 48:43.16.

Skok wzwyż kobiet

Skacząc 1.80 minimum na mistrzostwa kontynentu wypełniła Wiktoria Miąso. Podopieczna Michała Tittingera po zaliczeniu w trzeciej próbie 1.76 pewna zwycięstwa postanowiła atakować właśnie wskaźnik na Borås. Z poprzeczką zawieszoną na 1.80 uporała się w trzeciej próbie i zrezygnowała z kolejnych prób. Druga w konkursie była Martyna Lewandowska (1.74), a trzecia Weronika Stefaniuk (1.68).

Skok o tyczce kobiet

Mistrzynią Polski została Karolina Wejman. Gdynianka jako jedyna pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.00, a później zaliczyła w drugim skoku 4.10. Zaliczenie 3.90 (zrzutki na 4.00) dało srebrny medal Victorii Kalicie. Anna Łyko legitymująca się najlepszym w tym roku wynikiem w Polsce w kategorii U20 – 4.26 – musiała zadowolić się w Raciborzu zdecydowanie słabszym rezultatem. Podopieczna Dariusza Łosia pokonała 3.80 i po trzech zrzutkach na 3.90 zdobyła tylko brązowy medal.

Rzut młotem kobiet

Mająca już minimum na mistrzostwa Europy juniorów Ewa Różańska, która wczoraj triumfowała w pchnięciu kulą w czwartek zdobyła drugi złoty medal raciborskiego czempionatu. Zawodniczka z Łęczycy zdeklasowała rywalki osiągając odległość 59.14. Drugie miejsce wywalczyła Jolanta Klimasz (53.11), trzecie Aleksandra Kufel (51.85).

Rzut oszczepem kobiet

Rok temu czwarta na olimpiadzie młodzieży Wiktoria Siembrzuch rzucając w piątej serii konkursu 46.71 zdobyła złoty medal mistrzostw Polski U20. Rzutem z ostatniej kolejki na 45.81 srebrny medal zapewniła sobie Małgorzata Maślak. Brązowy medal dla Aleksandry Bednarek, która poprawiła rekord życiowy osiągając 45.14.

Rzut oszczepem mężczyzn

Dawid Wegner, podopieczny Leszka Walczaka, po rzucie na 69.03 w drugiej serii poprawił się osiągając 71.80. Ten wynik pozwolił mu nie tylko na poprawienie rekordu życiowego i zdobycie złotego medalu, ale także na wypełnienie minimum na juniorskie mistrzostwa Europy. Gdy lider przekraczał kolejne rzuty zagroził mu Marek Mucha. Ubiegłoroczny mistrz Starego Kontynentu do lat 18 pierwszy raz w karierze przekroczył 70 metrów i posyłając oszczep na 71.57 zapewnił sobie prawo startu w mistrzostwach Europy w Borås. Brązowy medal zdobył Oskar Trejgo – 67.77.

Wyniki II dnia: Racibórz

Racibórz, Maciej Jałoszyński / foto: Paweł Wiśniewski