1 / 2

Rzeszów: rekordy Polski U18 Gadajskiej i Szarapo

Rzeszów: rekordy Polski U18 Gadajskiej i Szarapo Rzeszów: rekordy Polski U18 Gadajskiej i Szarapo

W niedzielne przedpołudnie w hali Uniwersytetu Rzeszowskiego młodzi zawodnicy ustanowili dwa rekordy Polski U18*  – Wiktoria Gadajska czasem 8.26 w biegu na 60 metrów przez płotki, a Jakub Szarapo wynikiem 34.07 na dystansie 300 metrów.

Kategoria U18

Bieg na 60 metrów przez płotki kobiet

Na starcie finałowego biegu stanęły wszystkie medalistki sprzed roku. Tempo nadała Wiktoria Gadajska z Optimy Radom. Podopieczna Artura Błasińskiego zwyciężyła z czasem 8.26, czyli rekordem Polski U18*. Radomianka wymazała tym samym z tabel rekordowy czas 8.29 Pii Skrzyszowskiej z 2018 roku. Dzisiejszy wynik Gadajskiej to także wyrównany najlepszy w tym sezonie wynik na świecie.

Ciągle nie wierzę, ale jestem bardzo szczęśliwa – mówiła zaraz po biegu złota medalistka.

Srebro, z również wartościowym czasem 8.30 (trzeci w historii polskiej lekkoatletyki), wywalczyła Zuzanna Zając. Brąz dla Aleksandry Jagiełło – 8.47.

Bieg na 60 metrów przez płotki mężczyzn

Po dobrym biegu zwycięstwo z wartościowym rekordem życiowym 7.90 odniósł Bartosz Żaczkiewicz z klubu VIS Skierniewice. Na drugim miejscu finiszował klubowy kolega zwycięzcy Ignacy Andrzejczak (8.10). Brązowy medal wywalczył Krzysztof Korzeniowski – 8.12.

Bieg na 200 metrów kobiet

Bliska poprawienia rekordu Polski – wynoszącego 24.53 – była mistrzyni Polski Maria Jarosińska. Sprinterka Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego z Torunia w Rzeszowie złoto zdobyła z czasem 24.60. Drugie miejsce zajęła Oliwia Nowacka (24.88), a trzecie Maria Puławska (25.42).

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Mistrzem Polski został Sebastian Libura (21.96), który pokonał Fabiana Brylowskiego (22.00) oraz Jakuba Liburę (22.32).

Bieg na 300 metrów kobiet

Anastazja Kuć zdobyła złoto z czasem 39.06. Na mecie wyprzedziła Wiktorię Gajosz (39.45) oraz Julię Przewieźlik (40.09).

Bieg na 300 metrów mężczyzn

Dzień po ustanowieniu czasem 34.30 rekordu kraju nie zwolnił Jakub Szarapo. W pasjonującym finale, w którym stoczył interesujący pojedynek na bieżni z Rafałem Dziewięckim, zawodnik MKS-MOS Wrocław wyśrubował najlepszy wynik w historii naszego kraju. Złoto zdobył z czasem 34.07, najlepszym w tym roku na świecie.

Tak czasami bywa, że dzień po dniu bije się rekordy. Trzeba po prostu ciężko, codziennie trenować, bez wymówek – mówił po biegu finałowym Szarapo.

Drugie miejsce zajął Rafał Dziewięcki (34.46), trzeci był Jakub Bembenek (34.84).

Bieg na 600 metrów kobiet

Lena Pajęcka (WLKS Wrocław) zwyciężyła w finale A zdobywając złoty medal z czasem 1:36.43. Drugie miejsce wywalczyła Jagoda Bochenek (1:36.80), a trzecie Hanna Owczaruk – 1:37.45.

Bieg na 600 metrów mężczyzn

Dużo emocji przyniósł finał biegu na 600 metrów. Na prowadzeniu wymieniali się kolejni zawodnicy, by ostatecznie na finiszowej prostej najlepszy okazał się Antoni Kubacki z SKLA Sopot. Złoty medalista uzyskał czas 1:23.05. Drugi na mecie był Mateusz Buśko (1:23.51), a trzeci Mateusz Kazimierczyk – 1:23.53.

Bieg na 1000 metrów mężczyzn

Najlepszy na tym dystansie był Łukasz Zaczyk (2:31.29), który pokonał na mecie pierwszego biegu Mikołaja Olejnika (2:31.74) oraz Alana Ciereszko (2:32.95).

Bieg na 2000 metrów kobiet

Po samotnym biegu złoty medal zapewniła sobie rekordzistka Polski na tym dystansie, czyli Zuzanna Wiernicka. Reprezentantka RKS-u Łódź wygrała z czasem 6:24.88. Na mecie druga była Eliza Galińska (6:27.77), a trzecia – nadająca tempo na początku rywalizacji – Anna Łada (6:40.08).

Skok w dal kobiet

Antonina Majchrzak osiągając wynik 5.54 zdobyła halowe mistrzostwo Polski. Drugie miejsce wywalczyła Martyna Papierska (5.46), trzecie Lena Kanicka (5.42).

Trójskok mężczyzn

Halowym mistrzem kraju po interesującym konkursie został Szymon Wziątek. W stojącym na wysokim poziomie konkursie – aż trzynastu z szesnastu uczestników, w tym wszyscy medaliści – poprawiali rekordy życiowe. Złoty medalista najlepszy wynik w karierze doprowadził w Rzeszowie do poziomu 14.32. Drugie miejsce zajął Wiktor Proć (14.16), a trzecie Jonasz Lewandowski (13.76).

Pchnięcie kulą mężczyzn

Dominik Armstrong z LKS-u Ziemi Puckiej Puck nie miał sobie równych w konkursie kulomiotów. Wygrał z rekordem życiowym 17.72 i pokonał Mikołaja Gajdę (16.86) oraz Kacpra Kuczaja (16.63).

Sztafeta 4 x 400 metrów MIX

Pewne zwycięstwo odniosła sztafeta AZS-u UWM Olsztyn, która czasem 3:40.61 otarła się o klubowy rekord kraju. Drugie miejsce zajęła ekipa KKL-u Stal Stalowa Wola – najlepsza w drugiej serii z czasem 3:41.53. Brązowe medale, dzięki zwycięstwu w ostatnim biegu, zdobyła ekipa Wawelu Kraków – 3:44.89.

Kategoria U20

Skok wzwyż kobiet

Mistrzynią Polski została Emilia Twardowska, która mimo kłopotów na 1.72 później zaliczyła 1.76. Pewna zwycięstwa bez powodzenia atakowała 1.82. Srebro zdobyła Katarzyna Kokot, która pokonała 1.72 – zawodniczka z Opola później przekładała próby na kolejnych wysokościach, ale nie udało jej się zaliczyć 1.74, 1.76 oraz 1.78. Brąz dla Natalii Górskiej – 1.68.

Pchnięcie kulą kobiet

Bezkonkurencyjna w konkursie była Zuzanna Maślana, która w czwartej kolejce triumf przypieczętowała pchnięciem na 16.17. Drugie miejsce wywalczyła Anna Kicińska (13.28), a trzecie Joanna Marszelewska (12.34).

Pełne wyniki: Rzeszów