1 / 0

Radom: II dzień 29. MMP

29. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, które w ten weekend gościł przyjazny lekkoatletom stadion MOSiRu w Radomiu przeszły do historii. Dziś na trybunach zasiadło wielu mieszkańców Radomia, którzy pięknie dopingowali startujących zawodników.

Przed południem rozegrano biegi rozstawne 4x100 metrów. W rywalizacji mężczyzn złoty medal  medal wywalczył zespół Podlasia Białystok. Panowie, w składzie Damian Czykier, Grzegorz Kossakowski, Paweł Skubina i Kamil Supiński, uzyskali czas 40.72. Wśród pań młodzieżowe mistrzostwo Polski zdobył inny zespół ze stolicy Podlasia – UKS 19 Bojary. Zespołowi w składzie Monika Bogucka, Ayla Kisiel, Klaudia Konopko i Magda Malinowska zmierzono czas 46.56.

Sztafeta 4x100 metrów (foto Tomasz Kasjaniuk)

Pierwszą konkurencja finałową, którą mogli śledzić popołudniu widzowie na radomskim stadionie był rzut młotem kobiet. Najlepszą zawodniczką mistrzostw okazała się zawodniczka AZS-AWF Warszawa Dagmara Stala, która w trzeciej kolejce uzyskała wynik 61.57 poprawiając rekord życiowy.

W biegach na 400 metrów przez płotki złote medale zdobyli Joanna Linkiewicz (57.72) oraz Paweł Gwiazdoń (52.28, rekord życiowy). Na dystansie 400 metrów przez płotki zadebiutowała złota medalistka młodzieżowych mistrzostw kraju w biegu na 100 metrów przez płotki Urszula Bhebhe.

Najlepszą dyskobolką 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski została zawodniczka AZS-AWF Biała Podlaska Małgorzata Raciborska, która w swojej najlepszej, piątej, próbie uzyskała 49.98. W rywalizacji mężczyzn złoty medal zdobył dziś w Radomiu klubowy kolega mistrzyni Polski Jacek Wiśniewski (55.73 – rekord życiowy).

W trójskoku kobiet złoty medal wywalczyła Anna Jagaciak, która swoją dominację w konkursie potwierdziła ostatnim skokiem na 13.87. Najlepszym trójskoczkiem radomskich mistrzostw był Krzysztof Uwijała, który drugiego Jakuba Daroszewskiego pokonał tylko o centymetr (15.56 i 15.55). Wśród mężczyzn skok wzwyż mężczyzn wygrał Jarosław Rutkowski, który jako jedyny pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.08.  Agnieszka Kolasa zdobyła swój pierwszy złoty medal młodzieżowych mistrzostw kraju pokonując w skoku o tyczce wysokość 4.00.

Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja pań na 800 metrów. Złoty medal przypadł biegnącej w drugiej, słabszej, serii Małgorzacie Hołub z Bałtyku Koszalin, która wygrała w czasie 2:06.26 (z dużą przewagą nad kolejną zawodniczką) poprawiając o prawie 7 sekund dotychczasowy rekord życiowy. Najlepszym młodzieżowcem na dystansie 800 metrów okazał się w Radomiu Krzysztof Żebrowski (1:50.95), dla którego był to drugi złoty medal na tych zawodach (w sobotę wygrał 1500 metrów).

Drugiego dnia zawodów rozegrano biegi na 200 metrów. Wśród kobiet do złota zdobytego na 100 metrów drugi krążek z najcenniejszego kruszcu dodała Martyna Opoń, która uzyskała czas 23.91. Wśród panów najszybszy był Marcin Grynkiewicz z Pomorza Stargard Szczeciński, wczorajszy złoty medalista na dystansie jednego okrążenia, który uzyskał czas 21.25.

Najdłuższym dystansem zawodów był bieg na 5000 metrów. Złoty medal, wśród kobiet, zdobyła w tej konkurencji Aleksandra Lisowska z czasem 16:32.52. Najlepszym „długasem” 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski został Damian Roszko, który uzyskał 14:20.04 i poprawił swój rekord życiowy.

Zawody w Radomiu kończyły biegi rozstawne 4x400 metrów. Wśród kobiet zwyciężyły – po pięknej walce na ostatniej prostej z zawodniczką AZS-AWFiS Gdańsk – panie z AZS-AWF Wrocław. Zespół z Dolnego Śląska, w składzie Karolina Dąbrowska, Katarzyna Romaszko, Małgorzata Linkiewicz i Joanna Linkiewicz, uzyskał czas 3:48.16. W biegu sztafetowym mężczyzn po pasjonującym finiszu złoty medal zdobyli zawodnicy AZS-AWF Wrocław (Adrian Skrzypacz, Filip Przemyski, Łukasz Rutkowski, Kamil Podsiadło) z czasem 3:17.43. Srebro dla Podlasia Białystok.

Pełne wyniki: RADOM