1 / 0

14. Poznań Maraton

Kenijczyk David Tarus i Białorusinka Maryna Damancewicz zostali zwycięzcami 14. edycji maratonu w Poznaniu. Najszybsi z Polaków, Paweł Ochal i Arleta Meloch, uplasowali się na trzecich miejscach.

Od początku ton rywalizacji nadawali Kenijczycy, David Tarus i Edwin Kirui. Niemal do półmetka dotrzymywał im kroku Paweł Ochal. Na 30. km samotnie bieg prowadził Tarus, z przewagą 39 sekund nad swym rodakiem, za którym ze stratą 33 sekund biegł Polak. Dystans między Tarusem a rywalami powiększał się. Kenijczyk zwyciężył w czasie 2:13:08, przed Kirui (2:15:47) i Ochalem (2:15:58), który dobrze wytrzymał dystans. Na czwartej pozycji uplasował się Emil Dobrowolski (2:17:13), a na ósmej – Michał Smalec (2:22:45).

W biegu pań na dziesiątym kilometrze Arleta Meloch zajmowała drugą lokatę za Białorusinką Maryną Damancewicz. Na półmetku wiceliderką była Białorusinka Wołha Rezkaja i do mety kolejność czołowej trójki nie uległa zmianie. Damancewicz zwyciężyła w czasie 2:36:02, Rezkaja osiągnęła 2:38:24, a Arleta Meloch – 2:43:00. Granicę trzech godzin pokonała również Ewa Kucharska (2:49:40).

Arleta Meloch debiutowała w biegu maratońskim w 2004 r. w Poznaniu, a następnie ukończyła tu wszystkie maratony, kolejno zajmując lokaty: 1-6-3-2-1-3-2-1-2-3.

David Tarus w swym dziesiątym maratonie odniósł pierwsze zwycięstwo. Jest siódmym Kenijczykiem z rzędu, który triumfował w maratonie w Poznaniu. Uzyskał drugi czas w historii imprezy, rekord należy do jego rodaka Cosmasa Kyevy (2:11:53 ’11).
Maryna Damancewicz po raz drugi zwyciężyła w Poznaniu, przed trzema laty wygrała w czasie 2:36:30. Triumfowała również w Łodzi, była druga w Warszawie i trzecia w Krakowie. Jej niedzielny czas jest trzecim w historii w Poznaniu, rekord należy do jej rodaczki Swiatłany Kouhan (2:35:08 ’12).

Maraton ukończyło 5680 biegaczy (w tym 685 kobiet, 12%), dotychczas najwięcej maratończyków w stolicy Wielkopolski dotarło do mety w 2012 r. (5425 biegaczy).

Pełne wyniki:   POZNAŃ