1 / 0

Puchar świata: rekord Polski Dygacz

Podczas 26. Pucharu Świata w Chodzie Sportowym rozgrywanym w chińskim Taicang Agnieszka Dygacz (AZS AWF Katowice) czasem 1:28:58 po raz drugi w tym sezonie poprawiła rekord Polski na dystansie 20 km.

Konkurencję pań wygrała Rosjanka Anisja Kirdiapkina w najlepszym tegorocznym czasie na świecie 1:26:31, o 27 sekund przed Chinką Liu i o 31 sekund przed swą rodaczką Elmirą Alembekową. Agnieszka Dygacz zajęła 18 miejsce, na 44 pozycji uplasowała się Katarzyna Burghardt 1:33:08 (RLTL-ZTE Radom), na 47. – Paulina Buziak (OTG Sokół Mielec) 1:33:50, a na 61. – Monika Kapera (AZS AWF Katowice) 1:36:22. Drużynowo triumfowały Rosjanki (8 pkt), wyprzedzając Chinki (22) i Portugalki (36). Wśród 16 państw Polki zajęły 9 lokatę (109 pkt). Tylko jedna z 88 zawodniczek została zdyskwalifikowana, pięć nie ukończyło, w tym dwie z powodu przekroczenia limitu czasu.
Poszczególne odcinki 5-kilometrowe Agnieszki Dygacz: 22:28-22:05-21:58-22:27.

Chód na 50 km był popisem czwórki Rosjan, rozdzielonych tylko przez Australijczyka Jareda Tallenta (3:42:48) trzeciego na mecie. Najlepszy wynik w br. na świecie uzyskał Michaił Ryżow (3:39:05), Iwan Noskow osiągnął 3:39:38. Adrian Błocki został zdyskwalifikowany przed 20. kilometrem, a jego brat Damian (obaj AZS AWF Katowice) wycofał się przed 30. kilometrem. Sklasyfikowano tylko 8 państw, wygrała Rosja (7 pkt), przed Ukrainą (25 pkt) i Chinami (48 pkt).

W chodzie na 10 km juniorów (bez udziału Polaków) wygrał Chińczyk Wenkui Gao (39:40 – rekord pucharu), o 5 sekund przed Japończykiem Daisuke Matsunagą i o 15 sekund przed Rosjaninem Nikołajem Markowem. Klasyfikacja drużynowa: Chiny (6 pkt), Hiszpania (17) i Australia (19).