1 / 0

Mistrzostwa Polski w biegach górskich na Górze Świętej Anny

14 kwietnia na Górze Świętej Anny, w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim odbyły się mistrzostwa Polski w biegach górskim na krótkim dystansie w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów z przewyższeniem na pętli 1300 m.

14 kwietnia na Górze Świętej Anny, w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim odbyły się mistrzostwa Polski w biegach górskim na krótkim dystansie w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów z przewyższeniem na pętli liczącej 1300 m + 70 m – 70 m.

Trasa nie robiła wrażenia na uczestnikach przed startem w zawodach, natomiast sprawiła wiele problemów, nawet  zawodnikom doświadczonym w biegach górskich, a w szczególności 100 m podbieg na schodach prowadzących do Bazyliki Św. Anny. Rywalizacja była dramatyczna, a kolejność zmieniała się często po każdym okrążeniu.

W kategorii juniorek młodszych Ewa Jacniak, która na halowych MP juniorek w Spale poprawiła 15-letni rekord Polski na 600 m, najlepiej rozłożyła siły w rywalizacji juniorek młodszych, tym razem na dystansie 2800 m  i  wygrała o 3 sek. przed Natalią Strzelecką z Osowej Sieni. Trzecie miejsce zajęła Wioletta Wróblewska, która w ubiegłym roku zwyciężała w mistrzostwach Polski w kategorii młodzików, zarówno w biegu alpejskim, jak i w anglosaskim, prowadziła przez znaczną część dystansu, ale tym razem przeliczyła się z siłami.

W kategorii juniorów młodszych Wojciech Wosik, brat wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski seniorów Daniela, wygrał przed rewelacyjnie  finiszującym z 5 miejsca Dawidem Dedejem, z MLUKS Tarnów.

Juniorzy Aleksandra Szmigiel i Miłosz Szcześniewski z LLKS-u Osowa Sień również najlepiej rozłożyli siły i  pomimo, że debiutowali na tego rodzaju trasie biegowej zdobyli pewnie złote medale.

Przed biegiem rywalizujących po raz pierwszy na skróconej o połowę klasycznej trasie seniorami najszczęśliwsi byli przedstawiciele 3 klubów: LLKS Osowa Sień – 2 złote, 1 srebrny, MLUKS Tarnów – 3 srebrne, 1 brązowy i SKB Kraśnik – 1 złoty, 2 srebrne medale.

Seniorki biegały na dystansie 4,1 km i tu dwie biegaczki Sany Kościan – Małgorzata Nowak i Iwona Bota prowadziły od startu do mety, a miejsce trzecie zajęła Irena Pakosz, która w tych zawodach pełniła przede wszystkim rolę organizatora, a dopiero potem uczestnika.

W kategorii seniorów oczekiwano na rywalizację Andrzeja Długosza z Danielem Wosikiem, a wielką niewiadomą był start Kamila Murzyna, który dwa lata temu zwyciężył w rywalizacji juniorów na krótkim dystansie, a ten sukces był komentowany jako przypadek, który miał miejsce na trasie „zbyt łatwej” i „w rywalizacji ze zbyt słabymi uczestnikami”.
Tym razem trasa była „odpowiednia”, co wykazała rywalizacja w młodszych kategoriach, a rywale to 4. zawodnik ubiegłorocznego Pucharu Świata w Biegach Górskich – Andrzej Długosz i 10. zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy – Daniel Wosik.
Wosik nie był w formie i ostatecznie zajął 5 miejsce, a Andrzej Długosz próbował zgubić Kamila Murzyna na trudniejszych odcinkach trasy, co mu się ostatecznie nie udało i po finiszu Murzyna na 1 km przed metą musiał się zadowolić 2 miejscem.
Czy Kamil Murzyn postara się o sukcesy na arenie międzynarodowej ? Trudno powiedzieć, bo nie zamierzał wypowiadać się na ten temat.